شرکت‌های Github، HuggingFace و چهار شرکت‌های فعال دیگر در جامعه اپن‌سورس (Open Source) اروپا نسبت به پیش‌نویس رگولاتوری هوش‌مصنوعی در اتحادیه اروپا موسوم به The AI Act موضع‌گیری کرده و خواستار بازبینی این قانون در برابر فعالیت‌های اپن‌سورس هوش‌مصنوعی شدند. پیش‌نویس The AI Act محدودیت‌ها و عواقب قانونی برای مشارکت‌کنندگان اپن‌سورس مدل‌های هوش‌مصنوعی در نظر گرفته است. این پیش‌نویش بین مدل‌های کلاسیک هوش‌مصنوعی و مدل‌های مولد تفاوت قائل شده است. مدل‌های مولد مشمول ارزیابی ریسک بوده و توسعه‌دهندگان و توزیع‌کنندگان آن دارای مسئولیت قانونی هستند ولی برای مدل‌های کلاسیک این مسئولیت بر عهده افراد یا گروه‌هایی است که از آن مدل استفاده کرده و یا آن را وارد مارکت می‌کنند. The AI Act از جنبه‌های مختلف به شکل منفی جامعه اپن‌سورس را تحت تاثیر قرار می‌دهد:

  • تحمیل هزینه: بسیاری از دستاوردهای جامعه اپن‌سورس بدون سرمایه‌گذاری مالی تنها با مشارکت افراد متخصص به‌وجود آمده است. ارزیابی ریسک منجر به تحمیل هزینه و امکان انصراف مشارکت‌کنندگان می‌شود. 
  • ترس از عواقب قانونی: براساس این پیش‌نویس مشارکت‌کنندگان اعم از توسعه‌هندگان و توزیع‌کنندگان می‌توانند مشمول جریمه سنگین شوند، از این رو ممکن است مشارکت خود را به منزله تهدید دیده و از ادامه آن منصرف شوند.

این شش شرکت (اسامی این شرکت ها در تصویر زیر لیست شده است) فعال در جامعه اپن‌سورس با انتشار نامه‌ای مشترک اعلام کردند وضعیت فعلی پیش‌نویس The AI Act برای مشارکت‌کنندگان مانع و ضرر ایجاد می‌کند. این شرکت‌ها خواستار استفاده از فرصت‌ رگولاتوری برای ایجاد شفافیت و همکاری بین ذی‌نفعان شدند و پیشنهادات خود را با عناوین زیر به پارلمان اتحادیه اروپا منتقل کردند. هر کدام از این پیشنهادات به طور مفصل در متن نامه شرح داده شده است.

  • عبارت AI Component در این پیش‌نویس شفاف شود.
  • توسعه‌دهندگان اپن‌سورس مشمول الزامات پیش‌نویس نباشند.
  • جامعه اپن‌سورس در رگولاتوری مشارکت داشته باشد.
  • برای فعالیت‌های R&D استثنای عملی و موثر در نظر گرفته شود.
  • برای مدل‌های اپن‌سورس قوانین مناسب و متفاوت نسبت به سایرین تعریف شود.

شرکت‌های اپن‌سورس در برابر رگولاتوری هوش‌مصنوعی در اتحادیه اروپا

طی چند دهه گذشته جامعه اپن‌سورس در کنار بخش تجاری و انحصاری دستاوردهای چشم‌گیری در حوزه نرم‌افزار ارائه کرده است. در حال حاضر نقش این جریان در اعتلای صنعت نرم‌افزار بر کسی پوشیده نیست. بدون شک این جریان مثل گذشته می‌تواند به توسعه تکنولوژی‌های مبتنی بر هوش‌مصنوعی کمک شایانی کند. از این رو مشارکت جامعه اپن‌سورس در رگولاتوری هوش‌مصنوعی به عنوان یکی از ذی‌نفعان اهمیت پیدا می‌کند. پیش‌نویس The AI Act تنها مورد انتقاد جامعه اپن‌سورس نبوده است، بلکه مدتی پیش فعالان صنعت در نامه‌ای مشترک اعتراض خود را نسبت به تصویب این قانون اعلام کرده و خواستار بازنگری آن شدند. به عقیده این شرکت‌ها وضعیت فعلی این قانون باعث عقب ماندن اتحادیه اروپا در فضای رقابتی شده و فرصت‌های پیش‌رو را شکوفا نمی‌کند. البته همه مخالفان و موافقان بر لزوم رگولاتوری و کنترل سیستم‌های هوش‌مصنوعی توافق نظر دارند. 


۱. برای مطالعه متن کامل نامه اینجا را بخوانید.

۲. برای مطالعه موضع‌ Github نسبت به The AI Act اینجا را بخوانید.

۳. GitHub, Hugging Face: EU’s AI Act Will ‘Threaten’ Open Source

۴. EU AI Act To Target US Open Source Software

۵. برای آشنایی با The AI Act اینجا را بخوانید.

۶.انتقاد کمپانی‌های تک به رگولاتوری هوش‌مصنوعی در اتحادیه اروپا


اگر مایل به دریافت این خبرنامه در پست‌الکترونیک خود هستید از اینجا ثبت‌نام کنید. این خبرنامه هر دو هفته به پست الکترونیک شما ارسال خواهد شد. همچنین می‌توانید با عضو شدن در کانال تلگرام این خبرنامه، در سریع‌ترین زمان در جریان مقالات جدید قرار بگیرید.