کشورهای ثروتمند عربی حاشیه خلیج فارس از سال‌ها پیش به اهمیت تکنولوژی پی برده و به شکل‌های مختلف در حال سرمایه‌گذاری در تکنولوژی‌های مهم روز و همکاری با مراکز تکنولوژی دنیا هستند. تب هوش‌مصنوعی به این منطقه نیز رسیده و در حال حاضر شاهد سرمایه‌گذاری‌های کلان عربستان سعودی و امارات متحده عربی در این حوزه هستیم. دانشگاه King Abdullah عربستان با خرید ۳۰۰۰ چیپ NVIDIA H100 به ارزش ۱۲۰ میلیون دلار زیرساخت قدرتمندی را برای توسعه مدل‌های مولد هوش‌مصنوعی فراهم کرده است. جهت مقایسه، مدل GPT-3 شرکت OpenAI تنها با ۱۰۲۴ چیپ A100 در عرض یک ماه ساخته شد. چیپ A100 نسل قبلی چیپ‌های NVIDIA برای توسعه مدل‌های هوش‌مصنوعی است. قابل ذکر است زیرساخت سخت‌افزاری این دانشگاه محدود به این چیپ‌های جدید نبوده و از قبل چند صد چیپ A100 نیز در اختیار دارد. قرار است از این زیرساخت قدرتمند برای توسعه مدل بزرگ زبانی (LLM) بهره‌برداری شود.

کشور امارات نیز در رقابت با عربستان مدل بزرگ زبانی خود به نام Falcon را معرفی کرده است. مدل Falcon تحت مجوز Apache 2 به صورت اپن‌سورس (Open Source) در دسترس عموم قرار گرفته و قرار است به زودی چت‌باتی با استفاده از آن نیز منتشر شود. مدل Falcon توسط موسسه TII در عرض دو ماه با استفاده از ۳۸۴ GPU در زیرساخت AWS توسعه داده شده است. این مدل دارای ۴۰ میلیارد پارامتر است. تعداد پارامترهای یک مدل تعداد متغیرهای مجهولی است که در عملیات Training مقداردهی می‌شود. با بیشتر شدن تعداد پارامترها هزینه Training نیز بیش‌تر می‌شود. تمامی مدل‌های معروفی که در ماه‌های اخیر معرفی شده‌اند دارای چند ده و یا چندین ده میلیارد پارامتر هستند. یکی از نکات قابل توجه در مورد کشور امارات وجود وزیر هوش‌مصنوعی در آرایش سیاسی این کشور است! کشور امارات در سال ۲۰۱۷ وزارت‌خانه هوش‌مصنوعی را راه‌اندازی کرد که از آن موقع توسط Omar Sultan Al Olama مدیریت می‌شود. امارات تنها کشوری که برای هوش‌مصنوعی پست وزارت تعریف کرده است. 

UAE Falcon LLM

حکام کشورهای عربی خلیج فارس به خوبی به اهمیت هوش‌مصنوعی پی برده‌ و برای آن برنامه‌ریزی کرده‌اند. این کشورها با در اختیار داشتن ثروت زیاد و ارتباطات بین‌المللی در حال فراهم کردن زیرساخت‌های خود برای ورود به عصر هوش‌مصنوعی هستند. با این حال برخی از صاحب‌نظران درباره دسترسی حکام کشورهای عربی به مدل‌های قدرتمند هوش‌مصنوعی اظهار نگرانی کرده‌اند. اینکه هوش‌مصنوعی توسط چه کسی و برای چه هدفی مورد استفاده قرار‌گیرد یکی از نگرانی‌های مرتبط با آن است.


۱. برای آشنایی با مدل Falcon و دسترسی به آن به اینجا مراجعه کنید.

۲. Saudi Arabia and UAE race to buy Nvidia chips to power AI ambitions

۳. برای آشنایی بیشتر با چیپ‌های NVIDIA این مقاله را بخوانید.


اگر مایل به دریافت این خبرنامه در پست‌الکترونیک خود هستید از اینجا ثبت‌نام کنید. این خبرنامه هر دو هفته به پست الکترونیک شما ارسال خواهد شد. همچنین می‌توانید با عضو شدن در کانال تلگرام این خبرنامه، در سریع‌ترین زمان در جریان مقالات جدید قرار بگیرید.