شماره یازدهم خبرنامه هوش‌مصنوعی دومان

تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۴۰۲

۱. تبدیل متن به ویدئو توسط Pika: در روزهای گذشته استارتاپ Pika با معرفی قابلیت تبدیل متن به ویدئو توجه زیادی را به خود جلب کرد. Pika با وجود رقبای قدرتمندی چون Runway، StabilityAI و Adobe وارد حوزه هوش‌مصنوعی مولد برای تولید ویدئو شد. این استارتاپ حدود ۶ ماه پیش توسط تعدادی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه استنفورد راه‌اندازی شده و با جذب سرمایه در مراحل مختلف به ارزشی بین ۲۰۰ الی ۳۰۰ میلیون دلار رسیده است. در حال حاضر Pika بیش از نیم میلیون کاربر داشته و هر هفته میلیون‌ها ویدئو تولید می‌کند. نسخه 1.0 سرویس Pika توانایی تولید ویدئو در استایل‌های مختلف از جمله 3D Anime، Anime و Cinematic را دارد. در حال حاضر از اینجا می‌توانید در لیست انتظار Pika ثبت نام کنید (منبع خبر).

👈 مشاهده ویدئو


۲. معرفی چت‌بات Q توسط آمازون: سرویس ابری آمازون (AWS) چت‌بات Amazon Q را معرفی کرد. کاربران AWS می‌توانند از این چت‌بات درباره بیزینس خود سوال بپرسند! این چت‌بات می‌تواند در میان انبوه مستندات بیزینس پاسخ کاربر را جست‌وجو کرده و در وقت کارمندان برای گشتن صرفه جویی کند. Amazon Q می‌تواند عملکرد سورس کد را برای دولوپر شرح داده و حتی درباره استفاده از سرویس‌های AWS کاربر را راهنمایی کند. قابل ذکر است که Copilot چنین امکانی را برای کاربران ویندوز فراهم می‌کند. سرویس‌های مشابهی توسط Dropbox و Notion نیز اخیراً معرفی شده است (منبع خبر).

👈 مشاهده ویدئو


۳. تولید تصویر از متن به صورت Real Time (معرفی SDXL Turbo): استارتاپ Stability AI روش جدیدی را برای تولید تصویر معرفی کرده که سرعت بیشتری نسب به روش‌های مرسوم در این حوزه دارد. این روش جدید از تکنولوژی Adversarial Diffusion Distillation استفاده کرده و SDXL Turbo نامیده می‌شود. برای مطالعه بیشتر درباره جزئیات فنی این تکنیک اینجا را بخوانید. همچنین می‌توانید از اینجا آن را تست کنید.

👈 مشاهده ویدئو


۴. مایکروسافت به هیئت مدیره OpenAI پیوست: بعد از اخراج پر سروصدای سم آلتمن از مدیریت OpenAI هیئت مدیره قبلی منحل و هیئت مدیره جدیدی تشکیل شد. ساتیا نادلا مدیرعامل مایکروسافت نقش مهمی در آرام کردن جو متشنج OpenAI و بازگرداندن سم آلتمن به مدیریت OpenAI ایفا کرد. مایکروسافت با سرمایه‌گذاری ۱۳ میلیارد دلاری حدود ۴۹ درصد از سهام OpenAI را در اختیار داشته و بزرگترین و مهم‌ترین سرمایه‌گذار OpenAI است. اخراج سم آلتمن به قدری غیرمنتظره بود که مایکروسافت به عنوان اصلی‌ترین شریک و سرمایه‌گذار OpenAI در جریان آن قرار نگرفته بود. اما اکنون با تشکیل هیئت مدیره جدید، مایکروسافت دارای نماینده مستقیم در این هیئت مدیره خواهد بود. این نماینده اجازه حضور در جلسات هیئت مدیره و دسترسی به اطلاعات محرمانه آن را خواهد داشت ولی حق رای ندارد. در هیئت مدیره جدید اسامی Bret Taylor مدیرعامل سابق Salesforce و Larry Summers وزیر سابق خزانه‌داری آمریکا به چشم می‌خورد. Adam D’Angelo مدیرعامل Quora و عضو سابق این هیئت مدیره نیز در سمت خود ابقا شده است (منبع خبر).

👈 ماجرای اخراج سم آلتمن را از اینجا بخوانید.


۵. نمایش ربات انسان‌نمای GR-1: شرکت چینی Fourier Intelligence ربات انسان‌نمای خود به نام GR-1 را به نمایش گذاشت. این ربات حدود ۱۶۵ سانتی‌متر قد و حدود ۵۵ کیلوگرم وزن دارد. ربات GR-1 می‌تواند تقریباً به اندازه وزن خود بار جابه‌جا کند. قرار است با آموزش این ربات، مهارت‌ها و توانایی‌های بیشتری به آن اضافه شود (منبع خبر).

👈 مشاهده ویدئو

نمایش ربات انسان‌نمای GR-1


۶. درخواست استعفا از مدیرعامل Stability AI: بنابر گزارشی که توسط بلومبرگ منتشر شده سرمایه‌گذاران Stability AI نسبت به وضعیت مالی و مسائل مدیریتی این استارتاپ بیمناک بوده و قصد فروش آن را دارند. بنابر این گزارش Coatue بزرگترین سرمایه‌گذار Stability AI از Emad Mostaque مدیرعامل این شرکت خواسته که از سمت خود استعفا دهد. مذاکراتی برای فروش این استارتاپ با سرمایه‌گذاران محتمل نیز انجام شده است. استارتاپ Stability AI در لندن مستقر بوده و یکی از استارتاپ‌های پیشرو در حوزه هوش‌مصنوعی است که به صورت متن‌باز دستاوردهای خود را منتشر می‌کند (منبع خبر).

آقای  Emad Mostaque مدیرعامل Stability AI


۷. ده سالگی مرکز تحقیقات هوش‌مصنوعی متا: کمپانی متا ده سالگی مرکز تحقیقات هوش‌مصنوعی خود به نام FAIR (Facebook AI Research) را جشن گرفت. به مناسبت این موضوع در یک رشته توئیت مهم‌ترین دستاوردهای خود در یک دهه گذشته را مرور کرد. برای مطالعه جزئیات بیشتر به اینجا مراجعه کنید. قابل ذکر است که اسم این آزمایشگاه تحقیقاتی بعد از تغییر نام فیس‌بوک به Meta AI تغییر کرد. در حال حاضر یان لیکان از بزرگترین صاحب‌نظران هوش‌مصنوعی و برنده جایزه تورینگ نیز در این آزمایشگاه مشغول به کار است (منبع خبر). 

👈 قبلاً در اینجا تعدادی از دستاوردهای متا در حوزه هوش‌مصنوعی را معرفی کرده‌ام.


۸. قابلیت‌های جدید ویندوز به کمک مدل‌های OpenAI: اخیراً مایکروسافت مدل GPT-4 را در قالب یک اپلیکیشن با نام Copilot برای کاربران ویندوز ۱۱ و ۱۰ در دسترس قرار داد. علاوه‌بر معرفی Copilot برای کاربران ویندوز، جدیداً مدل DALL.E با نام Cocreator به نرم‌افزار محبوب Paint در ویندوز ۱۱ اضافه شده است. البته Cocreator هنوز برای تمامی زبان‌ها و کشورها فراهم نشده است ولی قرار است به زودی در دسترس تمامی کاربران قرار بگیرد. Copilot در ویندوز علاوه بر فراهم کردن قابلیت‌های GPT-4 نظیر پرسش و پاسخ و خلاصه‌سازی، تغییر تنظیمات ویندوز را برای کاربران ساده‌تر می‌کند. علاوه بر این، ابزارهای Snipping Tools، Photos و تعدادی دیگر از ابزارهای کاربردی نیز با قابلیت‌های هوش‌مصنوعی به روز شده‌اند. برای راهنمایی دسترسی به DALL.E در Paint اینجا و دسترسی به Copilot اینجا را بخوانید.

👈 مشاهده ویدئو


۹. معرفی دوره‌های آموزشی در حوزه هوش مصنوعی مولد برای مبتدیان: منظور از هوش مصنوعی مولد یا Generative AI روش‌ها و تکنیک‌هایی از یادگیری ماشین است که برای تولید دیتا اعم از متن، تصویر، ویدئو و صوت به‌کار می‌رود. احتمالاً با مدل‌های DALL.E Mid-journey و Stable Diffusion کار کرده باشید و یا حداقل تصاویر و ویدئوهای تولید شده توسط هوش‌مصنوعی به چشمتان خورده است. مدل‌های بزرگ زبانی (LLM) نظیر ChatGPT و گوگل بارد نیز در دسته مدل‌های مولد قرار می‌گیرند. در یکسال گذشته با معرفی مدل‌ها و سرویس‌های مختلف در حوزه هوش‌مصنوعی مولد توجه زیادی به این حوزه جلب شد. در این مدت سرمایه‌گذاری زیادی در هوش‌مصنوعی مولد انجام شده و انتظار می‌رود در آینده نزدیک شاهد معرفی ایده‌های بیشتر و یکپارچگی آن را در زندگی روزمره انسان باشیم. در این مقاله تعدادی از دوره‌های رایگان و معتبر برای یادگیری مفاهیم این حوزه برای افراد مبتدی معرفی شده است.

👈 مطالعه ادامه مطلب


۱۰. با مدل MagicAnimate تصویر انسان را به حرکت دربیاورید: گروهی از محققان هوش‌مصنوعی با معرفی مدلی به نام MagicAnimate قابلیت تبدیل تصویر انسان به انیمیشن را فراهم کردند. این مدل از روش‌ Diffusion برای تولید انیمیشن استفاده می‌کند. روش Diffusion یکی از روش‌های رایج تولید تصویر و ویدئو در حوزه هوش‌مصنوعی مولد است. برای تولید انیمیشن توسط MagicAnimate باید تصویر انسان به همراه دنباله حرکتی (Motion Sequence) مورد نظر را به عنوان ورودی به آن بدهید. می‌توانید MagicAnimate را از اینجا تست کنید. البته در حال حاضر به علت تعداد زیاد ریکوئست‌ها با تاخیر زیاد و خطا همراه است. برای جزئیات فنی اینجا را بخوانید.

👈 مشاهده ویدئو


اگر مایل به دریافت خبرنامه هوش‌مصنوعی دومان در پست‌الکترونیک خود هستید از اینجا ثبت‌نام کنید. همچنین می‌توانید با عضویت در کانال تلگرام این خبرنامه در سریع‌ترین زمان در جریان اخبار جدید قرار بگیرید. برای مطالعه شماره‌های قبلی اینجا را نگاه کنید.