سم آلتمن (Sam Altman) مدیرعامل OpenAI توسط هیئت مدیره این شرکت اخراج شد. سم آلتمن که از زمان فعالیت در Y Combinator شخصیت شناخته شده‌ای بود جز اولین مؤسسان شرکت OpenAI و مدیرعامل آن از ابتدای تاسیس بود. در سال‌های گذشته با اوج گرفتن ترند هوش‌مصنوعی، در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها شرکت OpenAI با نام سم آلتمن پیوند خورده بود.  اخراج غیر منتظره سم آلتمن با واکنش زیادی در شبکه‌های اجتماعی روبه رو شد و بسیاری از افراد به نام با اظهار ناراحتی به نقش آلتمن در پیشرفت OpenAI و هوش‌مصنوعی اشاره کردند. در بیانیه رسمی منتشر شده توسط OpenAI عدم صداقت آلتمن در ارتباط با هیئت مدیره دلیل اخراج وی مطرح شده است. بعد از این اتفاق گرگ بروکمن (Greg Brockman) از دیگر مؤسسان OpenAI در حمایت از سم آلتمن از سمت خود استعفا داد. پس از این ماجرا مدیریت OpenAI به خانم Mira Murat که قبلاً CTO شرکت بود، سپرده شده است.

ورود سم آلتمن به محل OpenAI به عنوان مهمان

اگرچه تا الان جزئیات دقیقی از ماجرای اخراج سم آلتمن از OpenAI منتشر نشده ولی ظاهراً دلیل اخراج وی اختلافش با Ilya Sutskever یکی دیگر از موسسان و عضو هیئت مدیره OpenAI بوده است. در روزهای گذشته این خبر با ابزار نارضایتی گسترده کارکنان و سرمایه‌گذاران من جمله مایکروسافت همراه شده بود. با ورود ساتیا نادلا مدیرعامل مایکروسافت به این موضوع انتظار می‌رفت مایکروسافت از موقعیت خود برای بازگشت سم آلتمن استفاده خواهد کرد. با ورود سم آلتمن به ساختمان OpenAI برای مذاکرات و انتشار تصویر کارت مهمان برای ورود، گمانه‌ زنی‌ها برای بازگشت وی شدت گرفت. درحالی‌که انتظار می‌رفت سم‌ آلتمن و گرگ بروکمن به سمت خود بازگشته و هیئت مدیره استعفا دهد، Emmett Shear به عنوان مدیرعامل جدید OpenAI به صورت رسمی اعلام شد. در ادامه با انتشار این توئیت از سمت ساتیا نادلا خبر ملحق شدن سم آلتمن و گرگ بروکمن به مایکروسافت اعلام شد. خبر اخراج سم آلتمن در روزهای اخیر تلاطم بسیاری را در کامیونیتی و پلتفرم X ایجاد کرد. مشخص نشدن جزئیات این اتفاق باعث به وجود آمدن  شایعات بسیاری درباره OpenAI شده است. اما این ماجرا به اینجا ختم نشد! نامه‌ای با امضای بیش از ۷۰۰ نفر از کارمندان OpenAI منتشر شد که از هیئت مدیره خواسته شده سم آلتمن و گرگ بروکمن به سمت خود بازگشته و سپس از این هیئت کنار بروند. نکته جالب در این نامه وجود نام Ilya Sutskever در میان امضا کنندگان است! تا الان در پلتفرم X آقای Ilya Sutskever به عنوان عامل اصلی اخراج سم آلتمن معرفی می‌شده است. به عقیده بسیاری از صاحب‌نظران برنده اصلی این ماجرا مایکروسافت بوده است. زیر توانست با جذب سم آلتمن و نیروهای ناراضی از OpenAI مانع شکار این افراد توسط رقبا شده و از طرفی با در اختیار داشتن نیروهای کلیدی OpenAI بدون هزینه‌ای تیم OpenAI را در خود ببلعد! 

بروزرسانی ۱ آذرماه: سم آلتمن بازگشت

با وجود انتشار خبر ملحق شدن سم آلتمن و گرگ بروکمن به مایکروسافت، زمزمه‌هایی از تلاش سم برای بازگشت به OpenAI شنیده می‌شد. طبق نقل قول‌های منتشر شده از Emmett Shear (مدیرعامل جدید) در صورت مشخص نشدن جزئیات دلیل اخراج سم آلتمن از پست خود استعفا خواهد داد. در حالی که در ابتدای ماجرا عامل اخراج سم آلتمن Ilya Sutskever معرفی می‌شد ولی با انتشار نامه کارمندان نگاه‌ها از Ilya Sutskever برداشته شد و به سمت خانم Helen Toner نشانه رفت. بنابر گزارش‌های منتشر شده در هفته‌های منتهی به این اخراج، سم آلتمن با هلن تونر یکی از اعضای هیئت مدیره اختلاف نظر و مشاجره داشت. در میان این گمانه‌زنی‌ها در آخرین خبر رسمی سم آلتمن به عنوان CEO به OpenAI بازگشت و اعضای جدید هیئت مدیره معرفی شدند! انتظار می‌رود به زودی جزئیات بیشتری از پشت پرده این ماجرا منتشر شود. تصویر زیر توسط گروگ بروکمن بعد از بازگشت به OpenAI گرفته شده است!

بازگشت گرگ بروکمن

بروزرسانی ۱۰ آذرماه: مایکروسافت به هیئت مدیره OpenAI پیوست

بعد از اخراج پر سروصدای سم آلتمن از مدیریت OpenAI هیئت مدیره قبلی منحل و هیئت مدیره جدیدی تشکیل شد. ساتیا نادلا مدیرعامل مایکروسافت نقش مهمی در بازگرداندن آرامش به جو متشنج OpenAI و بازگرداندن سم آلتمن به مدیریت OpenAI ایفا کرد. مایکروسافت با سرمایه‌گذاری ۱۳ میلیارد دلاری حدود ۴۹ درصد از سهام OpenAI را در اختیار داشته و بزرگترین و مهم‌ترین سرمایه‌گذار OpenAI است. اخراج سم آلتمن به قدری غیرمنتظره بود که مایکروسافت به عنوان اصلی‌ترین شریک و سرمایه‌گذار OpenAI در جریان آن قرار نگرفته بود. اما اکنون با تشکیل هیئت مدیره جدید، مایکروسافت دارای نماینده مستقیم در این هیئت مدیره خواهد بود. این نماینده اجازه حضور در جلسات هیئت مدیره و دسترسی به اطلاعات محرمانه آن را خواهد داشت ولی حق رای ندارد. در هیئت مدیره جدید اسامی Bret Taylor مدیرعامل سابق Salesforce و Larry Summers وزیر سابق خزانه‌داری آمریکا به چشم می‌خورد. Adam D’Angelo مدیرعامل Quora و عضو سابق این هیئت مدیره در سمت خود ابقا شده است (منبع خبر).

بروزرسانی ۲۱ آذرماه: صحبت‌های هلن تونر عضو سابق هیئت مدیره OpenAI درباره اخراج سم آلتمن

اخیراً نیویورک تایمز با خانم هلن تونر (Helen Toner) عضو سابق هیئت مدیره OpenAI و یکی از افراد اصلی که در اخراج سم آلتمن نقش داشت مصاحبه کرد. هلن تونر که در زمینه ایمنی هوش‌مصنوعی نیز فعالیت دارد، اخیراً با همکاران خود در موسسه CSET در این زمینه مقاله‌ای منتشر کرد. در این مقاله OpenAI به خاطر انتشار عمومی ChatGPT مورد انتقاد قرار گرفته است. زیرا با انتشار ChatGPT سایر رقبا نظیر گوگل و آنتروپیک نیز برای رقابت مصمم شده و اقدام به انتشار محصولات و سرویس‌های مشابه کرده‌اند. ظاهراً این انتقاد از سمت هلن تونر به عنوان عضو هیئت مدیره OpenAI موجب بحث و اختلاف نظر او با سم آلتمن در روزهای قبل از اخراج شده است. تونر اخراج سم آلتمن به خاطر نگرانی‌ها حول موضوع ایمنی را رد کرد و تاکید کرد از بین رفتن اعتماد دلیل اخراج سم آلتمن از مدیریت OpenAI بوده است. تونر همچین از وفاداری کارمندان نسبت به سم آلتمن ابراز تعجب کرد و گفت وظیفه OpenAI نسبت به مدیریتش نیست بلکه نسبت به ماموریتش (اطمینان از منفعت AGI برای تمام بشریت) است (منبع خبر).

هلن تونر عضو سابق هیئت مدیره OpenAI

این مقاله به روز می‌شود...


اگر مایل به دریافت این خبرنامه در پست‌الکترونیک خود هستید از اینجا ثبت‌نام کنید. این خبرنامه هر دو هفته به پست الکترونیک شما ارسال خواهد شد. همچنین می‌توانید با عضو شدن در کانال تلگرام این خبرنامه، در سریع‌ترین زمان در جریان مقالات جدید قرار بگیرید.