منظور از هوش مصنوعی مولد یا Generative AI روش‌ها و تکنیک‌هایی از یادگیری ماشین است که برای تولید دیتا اعم از متن، تصویر، ویدئو و صوت به‌کار می‌رود. احتمالاً با مدل‌های DALL.E Mid-journey و Stable Diffusion کار کرده باشید و یا حداقل تصاویر و ویدئوهای تولید شده توسط هوش‌مصنوعی به چشمتان خورده است. مدل‌های بزرگ زبانی (LLM) نظیر ChatGPT و گوگل بارد نیز در دسته مدل‌های مولد قرار می‌گیرند. در یکسال گذشته با معرفی مدل‌ها و سرویس‌های مختلف در حوزه هوش‌مصنوعی مولد توجه زیادی به این حوزه جلب شد. در این مدت سرمایه‌گذاری زیادی در هوش‌مصنوعی مولد انجام شده و انتظار می‌رود در آینده نزدیک شاهد معرفی ایده‌های بیشتر و یکپارچگی آن را در زندگی روزمره انسان باشیم. در ادامه این مقاله تعدادی از دوره‌های رایگان و معتبر برای یادگیری مفاهیم این حوزه برای افراد مبتدی معرفی شده است.

۱. دوره آموزشی Introduction to Generative AI توسط گوگل

این دوره آموزشی خیلی کوتاه شامل یک ویدئوی ۲۲ دقیقه‌ای و تعدادی مقاله است و هیچ پیش‌نیازی ندارد. برای آشنایی مقدماتی و اولیه با حوزه هوش‌مصنوعی مولد بسیار مناسب است (مشاهده دوره).

۲. دوره آموزشی What Is Generative AI توسط مایکروسافت

این دوره آموزشی نیز مقدماتی بوده و برای شروع گزینه مناسبی است. در این کورس مفاهیمی چون مدل‌های زبانی، مدل GAN و مدل VAE معرفی شده است. این دوره صرفاً مفاهیم این حوزه را معرفی کرده و وارد برنامه‌نویسی نمی‌شود. از این رو اگر با برنامه‌نویسی هوش‌مصنوعی آشنایی ندارید و صرفاً می‌خواهید با هوش‌مصنوعی مولد آشنایی نسبتاً فنی پیدا کنید گزینه خوبی است (مشاهده دوره).

۳. هوش‌مصنوعی مولد برای همه توسط Andrew Ng

این کورس اخیراً توسط پروفسور Andrew Ng موسس پلتفرم آموزشی Coursera معرفی شد. این دوره رایگان بوده و برای سپری کردن آن حدود سه هفته زمان نیاز است. در این دوره مدل‌های بزرگ زبانی (LLM) و کاربردهای هوش‌مصنوعی مولد معرفی و بررسی می‌شود (مشاهده دوره). 

دوره‌های هوش‌مصنوعی برای مبتدیان

اگر تازه‌کار هستید و هیچ ایده‌ای درباره هوش‌مصنوعی ندارید می‌توانید از طریق دوره‌های زیر با مفاهیم اولیه و برنامه‌نویسی ماشین لرنینگ و یادگیری عمیق آشنا بشوید. این دوره‌ها برای ورود به بازارکار و یادگیری مفاهیم پیشرفته‌تر مورد نیاز است.

۱. مشاهده دوره آموزشی CS50's Introduction to Artificial Intelligence with Python (دانشگاه هاروارد)

۲. مشاهده دوره آموزشی Artificial Intelligence for Beginners (مایکروسافت)

دوره‌های آموزشی فقط محدود به این موارد نبود و در پلتفرم‌های آموزشی Coursera، edX و Khan Academy نمونه‌های بیشتری پیدا خواهید کرد. علاوه بر این پلتفرم‌های آموزشی، بسیاری از کمپانی‌های تکنولوژی نیز دوره‌های آموزشی رایگان و آنلاین را در اختیار علاقه‌مندان قرار داده‌اند. به عنوان نمونه می‌توانید از طریق لینک‌های زیر دوره‌های آموزشی رایگان در زمینه‌های مختلف هوش‌مصنوعی و دیتا پیدا کنید:

۱. Google Cloud Training

۲. Microsoft Learn

۳. IBM Training


اگر مایل به دریافت این خبرنامه در پست‌الکترونیک خود هستید از اینجا ثبت‌نام کنید. این خبرنامه هر دو هفته به پست الکترونیک شما ارسال خواهد شد. همچنین می‌توانید با عضو شدن در کانال تلگرام این خبرنامه، در سریع‌ترین زمان در جریان مقالات جدید قرار بگیرید.


cover image source