استارتاپ فرانسوی Mistral مدل بزرگ زبانی (LLM) خود موسوم به Mistral 7B را تحت لایسنس Apache 2.0 به صورت عمومی منتشر کرد. طبق ادعای این استارتاپ این مدل نسبت به مدل‌های مشابه (از نظر سایز) نظیر Llama 2 13B و Llama 1 34B بهتر عمل می‌کند. برای تسک‌های برنامه‌نویسی نیز مشابه مدل CodeLlama 7B است. تقریباً هیچ اقدام جدی برای ایمنی این مدل انجام نشده و طبق نمونه‌های منتشر شده در پلتفرم ایکس (توئیتر) می‌توان به راحتی از آن برای تولید محتوای نژاد پرستی و یا راهنمای خودکشی استفاده کرد. البته Mistral اعلام کرده که این نسخه اولیه بوده که در اسرع وقت ریلیز شده و در آینده اقدامات لازم برای افزایش ایمنی این مدل را انجام خواهد داد. این مدل به صورت اپن‌سورس و رایگان در پلتفرم HuggingFace در دسترس می‌باشد. علاوه‌بر آن می‌توانید آن را از طریق این لینک (سایز آن حدود حدود ۱۳ گیگ است) دانلود کنید. این مدل مخصوص چت نیز fine tune شده و با نام Mistral 7B Instruct در دسترس قرار گرفته است. در نمودارهای زیر دقت این مدل با نسخه‌های مختلف LLaMA در حیطه‌های مختلف مقایسه شده است. برای مقایسه مدل‌های LLM بنچ‌مارک‌های مختلف تعریف شده که هر کدام شامل تعدادی تسک (سوال و ...) در موضوعات مختلف است. برای مقایسه این مدل‌ها می‌توانید به MT Bench یا Chatbot Arena مراجعه کنید. البته در زمان نوشتن این مطلب مدل Mistral هنوز به لیست هیچ‌کدام از این دو مورد اضافه نشده بود. 

مقایسه Mistral و LLaMA

بنابر ادعای این استارتاپ مدل Mistral 7B تنها طی ۳ ماه کار فشرده توسعه داده شده است. تمرکز این استارتاپ در حوزه هوش‌مصنوعی مولد بوده و قصد دارد محصولات خود را به صورت اپن‌سورس در اختیار عموم قرار دهد. به عقیده بسیاری از صاحب نظران توسعه هوش‌مصنوعی به صورت اپن‌سورس و با مشارکت کامیونیتی به ایمنی آن کمک کرده و جلوی سو استفاده‌های بعدی را می‌گیرد. نکته قابل توجه دیگر در رابطه با این استارتاپ اروپایی چالش رگولاتوری هوش‌مصنوعی در اتحادیه اروپاست! اگرچه قانون رگولاتوری هوش‌مصنوعی در اتحادیه اروپا (The AI Act) هنوز عملیاتی نشده ولی چشم‌انداز روشنی برای فعالیت‌های اپن‌سورس در حوزه هوش‌مصنوعی مولد را فراهم نمی‌کند (اینجا را بخوانید). این استارتاپ توسط دو نفر از کارمندان سابق Google DeepMind و متا راه‌اندازی شد و در ماه ژوئن امسال توانست با جذب ۱۰۵ میلیون یورو سرمایه به ارزش ۲۴۰ میلیون یورو برسد. در میان سرمایه‌گذاران Mistral AI بانک فرانسوی ‌Bpifrance و اریک اشمیت مدیرعامل سابق گوگل نیز به چشم می‌خورد. در تصویر زیر موسسان Mistral AI را مشاهده می‌کنید.

موسسان Mistral AI


۱. وب‌سایت رسمی Mistral

۲. مستندات فنی

۳. درباره جذب سرمایه Mistral AI اینجا را بخوانید.


اگر مایل به دریافت این خبرنامه در پست‌الکترونیک خود هستید از اینجا ثبت‌نام کنید. این خبرنامه هر دو هفته به پست الکترونیک شما ارسال خواهد شد. همچنین می‌توانید با عضو شدن در کانال تلگرام این خبرنامه، در سریع‌ترین زمان در جریان مقالات جدید قرار بگیرید.