استک‌اورفلو، پلتفرم محبوب Q&A برنامه‌نویس‌ها برای سال‌های متمادی بوده است. این پلتفرم در عمر ۱۴ ساله خود توانسته به عنوان یکی از سرویس‌های روزمره برنامه‌نویس‌ها تبدیل شود. اما با ورود هوش‌مصنوعی مولد برای تولید کد ورق برگشته و این پلتفرم بزرگ در موقعیت آسیب‌پذیری قرار گرفته است. اکنون پس از گذشت چندماه از معرفی ابزارهای تولید کد نظیر Github Copilot و Code Whisperer این پلتفرم محبوب نیز تغییر استراتژی داده و با معرفی محصول Overflow AI وارد رقابت هوش‌مصنوعی شده تا در عصر AI از بازار جا نمانده و توانایی رقابت داشته باشد. Stackoverflow با ۲۰ میلیون کاربر یکی از دیتاست‌های اصلی توسعه‌دهندگان سیستم‌های مولد کد بوده است. از این‌رو پس از درخواست Reddit (یکی از پلتفرم‌های معروف Q&A) برای پرداخت هزینه بابت کرال کردن محوایش برای جمع‌‌آوری دیتاست، استک‌اورفلو نیز ضمن حمایت از Reddit سیاست مشابهی در پیش گرفت. به دلیل معرفی سرویس‌های مولد کد، ترافیک Stackoverflow در یک‌سال گذشته کاهش محسوسی را نشان می‌دهد (نمودار زیر):

کاهش ترافیک Stackoverflow بعد از معرفی مدل‌های مولد کد

 مدل‌های بزرگ زبانی یا مدل‌های مولد برای تولید محتوا به دیتاست‌های بزرگ و معتبر نیاز دارند. کاهش فعالیت در پلتفرم‌های Q&A نشانه خوبی برای آینده این مدل‌ها نیست. زیرا در حال حاضر این مدل‌ها نیاز دارند تا درباره اطلاعات جدید به روز شوند، اگر دیتای مناسب توسط انسان تولید نشود ممکن است یادگیری مفاهیم جدید برای این مدل‌ها چالش‌زا باشد. 

اما Overflow AI چگونه کار می‌کند؟

این محصول در واقع یک مدل مولد بوده که براساس دیتای غنی Stackoverflow آموزش داده شده است. کاربر می‌تواند سوال خود را از این مدل پرسیده و پاسخ تولید شده را به همراه رفرنس‌ به سوال و جواب‌های Stackoverflow مشاهده کند. همچنین در ادامه سوال خود می‌تواند سوالات جدیدی در قالب چت بپرسد. سوال و جواب‌های تولید توسط Overflow AI در کامیونیتی Stackoverflow به اشتراک گذاشته شده و کاربران می‌توانند به آن فیدبک بدهند. برای آشنایی بیشتر با این محصول اینجا را بخوانید و برای استفاده از آن از اینجا ثبت‌نام کنید.

نظرسنجی Stackoverflow در سال ۲۰۲۳ نشان‌دهنده گرایش برنامه‌نویسان برای استفاده از ابزارهای کمکی مبتنی بر هوش‌مصنوعی بوده است. حدود ۷۰ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی در حال استفاده از چنین ابزارهایی بوده و یا برنامه استفاده از آن را دارند. افزایش بهره‌وری و سرعت یادگیری از مهم‌ترین مزایای استفاده از این ابزارها از دید شرکت‌کنندگان در نظرسنجی بوده است. برای بررسی جزئیات بیشتر از این نظرسنجی به اینجا مراجعه کنید.


۱. ChatGPT’s parasitic machine

۲. Stack Overflow Will Charge AI Giants for Training Data

۳. The Fall of Stack Overflow


اگر مایل به دریافت این خبرنامه در پست‌الکترونیک خود هستید از اینجا ثبت‌نام کنید. این خبرنامه هر دو هفته به پست الکترونیک شما ارسال خواهد شد. همچنین می‌توانید با عضو شدن در کانال تلگرام این خبرنامه، در سریع‌ترین زمان در جریان مقالات جدید قرار بگیرید.