همان‌طور که انتظار می‌رود رگولاتوری هوش‌مصنوعی فعلاً از مهم‌ترین اخبار هوش‌مصنوعی است. اروپا و آمریکا به عنوان مراکز پیشتاز تکنولوژی در دنیا سیاست‌های متفاوتی را برای رگولاتوری در پیش گرفته‌اند. در حالی‌که آمریکا با باز گذاشتن دست سرمایه‌گذاران برای رگولاتوری هوش‌مصنوعی تلاش می‌کند، محدودیت‌های ناشی از رگولاتوری این حوزه در اتحادیه اروپا انتقادهای زیادی را در پی داشته است. در این شماره اخبار جدیدی از رگولاتوری AI ارائه می‌شود. تجسم هوش‌مصنوعی در جسم همواره در فیلم‌ها و داستان‌های تخیلی مورد توجه بشر بوده است. در کنار پیشرفت‌های نرم‌افزاری، پروژه‌های سخت‌افزاری مختلفی برای عملیاتی کردن این رؤیا در حال اجراست. در این شماره تعدادی از این دستاوردهای جدید رباتیک معرفی می‌شود. همچنین در این شماره درباره استراتژی شرکت‌های Stackoverflow و اپل در موج AI صحبت شده است. در ادامه برای مطالعه جزئیات بیشتر روی عنوان خبر کلیک کنید.

۱. تعهد هفت کمپانی پیشتاز هوش‌مصنوعی در کاخ سفید: مدیران ارشد هفت کمپانی پیشتاز هوش‌مصنوعی با رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید دیدار کردند. این هفت کمپانی بزرگ به صورت داوطلبانه متعهد شدند که برای حفظ ایمنی، امنیت و شفافیت سیستم‌های مبتنی بر هوش‌مصنوعی سازوکارهایی را ایجاد کرده و از آن تبعیت کنند. این هفت کمپانی عبارتند از آمازون، متا‌، مایکروسافت گوگل، OpenAI، Inflection AI و Anthropic. با وجود تمامی پیشرفت‌ها و مزایای هوش‌مصنوعی حفظ ایمنی انسان در تعامل با چنین سیستم‌هایی نیز اهمیت داشته و قابل اغماض نیست. کاخ سفید حفظ سه اصل ایمنی‌ امنیت و شفافیت را برای توسعه هوش‌مصنوعی در آینده لازم دانسته و تلاش می‌کند با یادآوری مسئولیت این کمپانی‌ها در برابر امنیت آمریکا این کمپانی‌ها را برای انجام اقدامات لازم تشویق کند.

۲. تلاش Stackoverflow برای بقا در تلاطم هوش‌مصنوعی: استک‌اورفلو، پلتفرم محبوب Q&A برنامه‌نویس‌ها برای سال‌های متمادی بوده است. این پلتفرم در عمر ۱۴ ساله خود توانسته به عنوان یکی از سرویس‌های روزمره برنامه‌نویس‌ها تبدیل شود. اما با ورود هوش‌مصنوعی مولد برای تولید کد ورق برگشته و این پلتفرم بزرگ در موقعیت آسیب‌پذیری قرار گرفته است. اکنون پس از گذشت چندماه از معرفی ابزارهای تولید کد نظیر Github Copilot و Code Whisperer این پلتفرم محبوب نیز تغییر استراتژی داده و با معرفی محصول Overflow AI وارد رقابت هوش‌مصنوعی شده تا در عصر AI از بازار جا نمانده و توانایی رقابت داشته باشد.

۳. اتحاد اپن‌سورس در برابر رگولاتوری هوش‌مصنوعی در اتحادیه اروپا:‌ شرکت‌های Github، HuggingFace و چهار شرکت‌های فعال دیگر در جامعه اپن‌سورس (Open Source) اروپا نسبت به پیش‌نویس رگولاتوری هوش‌مصنوعی در اتحادیه اروپا موسوم به The AI Act موضع‌گیری کرده و خواستار بازبینی این قانون در برابر فعالیت‌های اپن‌سورس هوش‌مصنوعی شدند. پیش‌نویس The AI Act محدودیت‌ها و عواقب قانونی برای مشارکت‌کنندگان اپن‌سورس مدل‌های هوش‌مصنوعی در نظر گرفته است. این پیش‌نویش بین مدل‌های کلاسیک هوش‌مصنوعی و مدل‌های مولد تفاوت قائل شده است. مدل‌های مولد مشمول ارزیابی ریسک بوده و توسعه‌دهندگان و توزیع‌کنندگان آن دارای مسئولیت قانونی هستند ولی برای مدل‌های کلاسیک این مسئولیت بر عهده افراد یا گروه‌هایی است که از آن مدل استفاده کرده و یا آن را وارد مارکت می‌کنند.

۴. خیز اپل برای ورود به رقابت چت‌بات‌ها: کمپانی اپل بی سروصدا در حال توسعه و تست چت‌باتی به نام Apple GPT است. این چت‌بات براساس مدل‌های بزرگ زبانی (LLM) توسعه داده شده و قرار است با نمونه‌های مشابه نظیر ChatGPT و Google Bard رقابت کند. چت‌بات Apple GPT فعلاً به صورت داخلی در اپل در حال استفاده و تست است و احتمالاً سال آینده وارد بازار خواهد شد. طبق گزارش‌ها اپل فریم‌ورکی به نام Ajax را برای توسعه مدل‌های LLM خود طراحی کرده است. این فریم‌ورک از زیرساخت ابری گوگل و فریم‌ورک Google JAX استفاده می‌کند. تنها در واکنش به خبر توسعه چت‌بات اپل ارزش سهام این شرکت ۲.۳ درصد رشد کرد و حدود ۷۱ میلیارد دلار به ارزش حدوداً سه تریلیون دلاری این کمپانی اضافه شد.

۵. برچسب جدید اینستاگرام برای مشخص کردن محتوای تولید شده توسط AI: اینستاگرام در حال توسعه برچسبی است که محتوای تولید شده/ویرایش شده توسط AI را مشخص کند. این قابلیت جدید اینستاگرام هنوز در مرحله تست و توسعه است و به صورت رسمی منتشر نشده است. قابل ذکر است شرکت متا، مالک اینستاگرام اخیراً به همراه شش کمپانی دیگر متعهد شد محتوای تولید شده توسط AI را پلتفرم خود مشخص کند.

۶. معرفی دستاوردهای جدید رباتیک:

  • ربات  magnecko مشابه عنکبوت می‌تواند از دیوار و سقف بالا برود (مشاهده ویدئو).
  • شرکت Evolute Robotics رباتی به نام HMR را معرفی کرد. این ربات در داخل یک قفس حفاظتی بوده و توانایی پرواز بر فراز موانع را دارد. این قفس از ربات در برابر سقوط و برخورد حفاظت می‌کند (مشاهده ویدئو).
  • شرکت چینی Unitree Robotics از قابلیت‌های جدید ربات خود به نام Unitree Go2 رونمایی کرد. این ربات مشابه ربات Spot بوستون داینامیکز بوده و قیمت آن از ۱۶۰۰ دلار شروع می‌شود (مشاهده ویدئو).

۷. شرکت خدمات ابری CoreWeave با وثیقه قرار دادن چیپ‌‌های Nvidia H100 مبلغ ۲.۳ میلیارد دلار وام دریافت می‌کند: شرکت CoreWeave خدمات ابری برای پردازش‌های هوش‌مصنوعی فراهم می‌کند. این شرکت با وثیقه قرار دادن چیپ‌های قدرتمند و گران‌قیمت Nvidia H100 به عنوان وثیقه توانست مبلغ ۲.۳ میلیارد دلار وام دریافت کند. چیپ Nvidia H100 از قدرتمندترین پردازنده‌های حال حاضر برای توسعه مدل‌های هوش‌مصنوعی است. هر چیپ حدود ۴۰ هزار دلار ارزش داشته و صادرات آن به برخی از کشورها ممنوع است.

۸. معرفی RT-2 توسط DeepMind: مدل RT-2 توانایی تبدیل تصویر و زبان به اکشن را دارد. از این مدل برای شناساندن زبان و تصویر برای انجام دستورات به ربات‌ استفاده می‌شود. استفاده از چنین مدلی آموزش ربات‌ها را ساده‌تر و سریع‌تر می‌کند.

۹. به‌رزورسانی‌های جدید ChatGPT: نسخه اندروید این چت‌بات در ۲۵ جولای ریلیز شد. در آپدیت ۳ آگوست نیز قابلیت‌ها و امکانات جدیدی به این سرویس اضافه شد. از جمله این تغییرات موارد زیر را می‌توان نام برد برای جزئیات بیشتر به صفحه ریلیز نوت آن مراجعه کنید.

  • نمایش prompt های نمونه در شروع چت
  • امکان آپلود چند فایل
  • تعریف Keyboard Shortcut‌های جدید

اگر مایل به دریافت خبرنامه هوش‌مصنوعی دومان در پست‌الکترونیک خود هستید از اینجا ثبت‌نام کنید. همچنین می‌توانید با عضویت در کانال تلگرام این خبرنامه در سریع‌ترین زمان در جریان اخبار جدید قرار بگیرید. برای مطالعه شماره‌های قبلی اینجا را نگاه کنید.