شماره دهم خبرنامه هوش‌مصنوعی دومان | تلاطم در OpenAI

تاریخ انتشار: ۱ آذرماه ۱۴۰۲

در دوهفته گذشته شرکت OpenAI توجهات زیادی را به خود جلب کرد. برگزاری کنفرانس OpenAI Dev Day و معرفی قابلیت‌ها و خدمات جدید توسط این شرکت، خبر شروع توسعه GPT-5 و در نهایت اخراج سم آلتمن در این مدت باعث شد OpenAI در صدر اخبار قرار بگیرد.

۱. گزارش کنفرانس OpenAI Dev Day

بالاخره کنفرانس OpenAI Dev Day در ۶ نوامبر با حضور ۹۰۰ نفر در سانفرانسیسکو برگزار شد. همان‌طور که انتظار می‌رفت، OpenAI در این کنفرانس محصولات و بروزرسانی‌های جدید خود را معرفی کرد. طبق گفته سم آلتمن مدیرعامل و موسس OpenAI بعد از حدود یکسال از معرفی ChatGPT این سرویس به ۱۰۰ میلیون کاربر هفتگی رسیده و بیش از دو میلیون توسعه دهنده در حال استفاده از APIهای این کمپانی برای تولید سرویس‌ها و اپلیکیشن‌های خود هستند. ساتیا نادلا مدیرعامل مایکروسافت نیز به صورت غیرمنتظره در این کنفرانس حضور پیدا کرد. مدل بهبودیافته GPT-4 با نام GPT-4 Turbo، قابلیت کاستومایز کردن ChatGPT و امکان فروش آن و همچنین Assistants API از جمله محصولات درخور توجهی است که در این کنفرانس معرفی شد. همچنین سم آلتمن در این کنفرانس با معرفی Copyright Shield از کاربران OpenAI در برابر دعاوی حقوقی نقض کپی‌رایت حمایت کرد.

👈 جزئیات این کنفرانس را از اینجا مطالعه کنید.

گزارش کنفرانس OpenAI Dev Day


۲. توسعه مدل GPT-5 به صورت رسمی تایید شد.

سم آلتمن مدیرعامل OpenAI در مصاحبه اخیر خود با Financial Times اعلام کرد که مدل GPT-5 در حال توسعه است. اگرچه جزئیات فنی بیشتری از این مدل فاش نشده ولی طبق گفته آلتمن این مدل در ابتدای توسعه بوده و هنوز آموزش آن آغاز نشده است (منبع خبر).


۳. ماجرای اخراج سم آلتمن مدیرعامل OpenAI

سم آلتمن مدیرعامل OpenAI توسط هیئت مدیره این شرکت به صورت غیرمنتظره اخراج شد! این خبر با واکنش‌های بسیار زیادی در پلتفرم X همراه بود. پس از گذشت چند روز از این ماجرا با مداخله مدیرعامل مایکروسافت سم آلتمن مجدداً به OpenAI بازگشت! مشخص نبودن جزئیات پشت پرده این اتفاق منجر به گمانه‌زنی‌های بسیاری شده است. اکنون بعد از فروکش کردن تب ماجرا انتظار می‌رود حقایق بیشتری از اختلافات میان سم آلتمن و هیئت مدیره سابق منتشر شود.

👈 برای خواندن جزئیات ماجرای اخراج سم آلتمن اینجا را بخوانید.


۴. آمازون در حال توسعه مدل بسیار بزرگی به نام Olympus است.

طبق گزارش‌ منتشر شده، آمازون در حال توسعه مدل زبانی بسیار بزرگی به نام Olympus است. این مدل دو تریلیون پارامتر داشته و از مدل‌های بزرگ موجود نظیر GPT-4 نیز بزرگ‌تر است (GPT-4 حدود یک تریلیون پارامتر دارد). تعداد پارامترهای مدل، تعداد متغیرهای مجهول برای آموزش آن را مشخص می‌کند. هر چقدر تعداد این پارامترها بیشتر باشد سایز مدل بیشتر شده و آموزش آن نیز هزینه‌برتر می‌شود. اما زیاد شدن تعداد پارامترها الزاماً به معنای بهبود عملکرد نیست. آمازون قبلاً مدل کوچک‌تری به نام Titan را معرفی کرده بود. همچنین آمازون اخیراً با سرمایه‌گذاری هنگفت در آنتروپیک (اینجا را بخوانید)، یکی از مدعیان بزرگ هوش‌مصنوعی، تلاش کرد از ترند این روزها عقب نماند. توسعه Olympus توسط Rohit Prasad مدیر سابق آلکسا هدایت می‌شود. در حال حاضر جزئیات بیشتری از این خبر منتشر نشده است (منبع خبر).

آمازون در حال توسعه مدل بسیار بزرگی به نام Olympus است.


۵. واکنش جالب سگ‌ها به ربات چهارپا! (مشاهده ویدئو)


۶. گجت پوشیدنی Humane توسط دیزاینرهای سابق اپل معرفی شد.

این گجت مشابه یک پین به لباس وصل شده و کاربر می‌تواند سوالات خود را از آن بپرسد. برای دستور دادن به این گجت باید روی آن ضربه زد. گجت Humane قابلیت‌های هوش‌مصنوعی OpenAI را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. هزینه این گجت از ۶۹۹ دلار شروع شده و باید ماهانه ۲۴ دلار بابت آن حق اشتراک پرداخت کرد. استارتاپ Humane AI توانسته ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند. مایکروسافت و سم آلتمن از جمله سرمایه‌گذاران این استارتاپ هستند. گجت Humane از چیپ کوآلکام استفاده کرده و دارای اسپیکر، میکروفن و دوربین است. از دوربین آن می‌توان برای عکس و فیلمبرداری استفاده کرده و از طریق اپلیکیشن به آن دسترسی داشت. همچنین با پرداخت اشتراک سرویس Tidal می‌توان از این گجت برای پخش موسیقی استفاده کرد. طبق ویدئوی نمایش داده شده در دمو، این گجت امکان ترجمه برخط انگلیسی به اسپانیایی و برعکس را دارد. اسکرین آن روی دست کاربر نمایش داده می‌شود. برای مشاهده ویدئو ده دقیقه‌ای معرفی این محصول اینجا را مشاهده کنید. (منبع خبر)

گجت پوشیدنی Humane توسط دیزاینرهای سابق اپل معرفی شد.


۷. رکورد جدید سوپرکامپیوتر NVIDIA EOS

شرکت NVIDIA با اسکیل سوپرکامپیوتر خود موسوم به EOS به توان محاسباتی exaflops 40 دست یافت. این سوپرکامپیوتر با استفاده از پردازنده‌های گرافیکی و سرورهای DGX این شرکت توسعه داده می‌شود. در حال حاضر این سوپر کامپیوتر دارای ۱۰۷۵۲ پردازنده گرافیکی H100 است. این میزان توان محاسباتی مدل GPT-3 با ۱۷۵ میلیارد پارامتر را در ۳.۹ دقیقه و مدل BERT را در ۷.۲ ثانیه آموزش می‌دهد!  این سوپر کامپیوتر از ۱۳۴۴ سرور DGX تشکیل شده است. هر سرور دارای ۸ پردازنده گرافیکی H100 است. برای آشنایی بیشتر با مفهوم exaflops اینجا را بخوانید. (منبع خبر)


۸. آمازون نسخه Business ربات Astro را معرفی کرد.

حدود یک سال پیش آمازون ربات خانگی کوچکی به نام Astro را معرفی کرد. این ربات در واقع دستیار صوتی Alexa روی چرخ بوده و بسیار شبیه شخصیت کارتونی WALL-E است. اکنون نسخه Business آن برای گشت‌زنی و مانیتورینگ در ساختمان و انبار برای کسب‌وکارها معرفی شده است. نسخه Business به دوربین پریسکوپی HD و دید در شب نیز مجهز شده است. قیمت نسخه Business حدوداً ۲۳۵۰ دلار بوده و با پرداخت ماهانه ۹۹ دلار امکان اطلاع‌رسانی به تیم واکنش سریع در زمان مواجه شدن با رویدادهای مشکوک را خواهد داشت. نسخه Home این ربات حدود ۱۵۶۰ دلار است. (منبع خبر)

آمازون نسخه Business ربات Astro را معرفی کرد.


۹. آماده شدن نسخه دوم مدل Inflection

در میان سروصدای هفته گذشته، امروز مصطفی سلیمان مدیرعامل و موسس InflectionAI از پایان آموزش نسخه دوم مدل LLM این استارتاپ خبر داد. این استارتاپ امسال سرمایه هنگفتی را جذب کرد و یکی از بزرگترین کلاسترهای H100 را در دنیا در اختیار دارد. طبق ادعای مصطفی سلیمان Inflection-2  در حال حاضر در رنکینگ دوم در میان بهترین LLMهای دنیا قرار می‌گیرد. قرار است به زودی جزئیات بیشتری از این نسخه منتشر شود. در حال حاضر تنها محصول Inflection تحت عنوان چت‌بات Pi در دسترس عموم قرار دارد. (منبع خبر)

👈 برای آشنایی بیشتر با این استارتاپ اینجا را بخوانید.


۱۰. ورود مایکروسافت به صنعت تراشه

مایکروسافت تراشه‌‌های جدید Azure Maia AI و Azure Cobalt CPU را معرفی کرد. این تراشه‌ها سال آینده میلادی به دست مشتریان خواهند رسید. تجربه مایکروسافت در طراحی تراشه محدود به این نمونه‌ها نشده بلکه سابقه طولانی در تولید تراشه برای Xbox و Surface نیز دارد. ترند شدن هوش‌مصنوعی و نیاز گسترده به تراشه‌های مخصوص AI کمپانی‌هایی تکنولوژی را با محدودیت و تنگنا در تهیه تراشه روبرو کرده است. قرار است بخشی از بار پردازشی AI در زیرساخت ابری Azure توسط تراشه Azure Maia AI پردازش شود. در حال حاضر تراشه Maia با مدل GPT-3.5 Turbo در حال تست است. تراشه Maia با معماری ARM و با استفاده از تکنولوژی ۵ نانومتری TSMC ساخته شده و دارای ۱۰۵ میلیارد ترانزیستور است. (منبع خبر)

ورود مایکروسافت به صنعت تراشه


۱۱. بروزرسانی مدل Claude

استارتاپ آنتروپیک از میدان رقابت مدل‌های بزرگ زبانی عقب نمانده و با معرفی نسخه Claude 2.1 قابلیت‌های زیر را معرفی کرد:

  • سایز ورودی ۲۰۰هزار توکن (تقریباً معادل ۵۰۰ صفحه متن)
  • امکان آپلود همزمان چند فایل
  • -کاهش نرخ hallucination

این نسخه برای کاربران Pro، کنسول و API ارائه شده است. (منبع خبر)


۱۲. تولید ویدئو از عکس و متن توسط Stability AI

شرکت Stability AI مدل پایه Stable Video Diffusion را به صورت اپن‌سورس معرفی کرد. این مدل با استفاده از تصویر ورودی یک ویدئو بسیار کوتاه (حدود ۱۴ الی ۲۵ فریم) تولید می‌کند. قرار است به زودی مدل دیگری برای تبدیل متن به ویدئو منتشر کند. نمونه‌هایی که در این ویدئو مشاهده می‌کنید مربوط به دموی سرویس تبدیل متن به ویدئو است. (منبع خبر)


اگر مایل به دریافت خبرنامه هوش‌مصنوعی دومان در پست‌الکترونیک خود هستید از اینجا ثبت‌نام کنید. همچنین می‌توانید با عضویت در کانال تلگرام این خبرنامه در سریع‌ترین زمان در جریان اخبار جدید قرار بگیرید. برای مطالعه شماره‌های قبلی اینجا را نگاه کنید.