۱. اتصال DALL-E به ChatGPT: شرکت OpenAI مدل مولد متن به تصویر خود موسوم به DALL-E را به چت‌بات ChatGPT متصل کرد. به این ترتیب کاربران ChatGPT می‌توانند از طریق این چت‌بات تصویر مورد نظر خود را تولید کنند. 

۲. استفاده از مدل مولد در دستیار صوتی Alexa: دستیار صوتی آمازون به‌نام Alexa از مدل مولد استفاده خواهد کرد. انتظار می‌رود با این به‌روزرسانی Alexa باهوش‌تر به نظر رسیده و بتواند گفت‌وگوهای بیشتری را با کاربر ادامه دهد. همچنین قرار است با دسترسی به پروفایل Fire TV کاربر بتواند فیلم‌های جدیدی بر اساس سلیقه وی به او پیشنهاد کند. Alexa در این آپدیت امکان بروز احساسات از طریق تغییر تن صدا را خواهد داشت. 

۳. دسترسی چت‌بات بارد به سایر سرویس‌های گوگل: در به روزرسانی جدید گوگل بارد این چت‌بات می‌تواند به سایر سرویس‌های گوگل کاربر نظیر Gmail و Docs وصل شده و پاسخ کاربر را در این سرویس‌ها جستجو کند. با استفاده از این قابلیت شما می‌توانید از بارد بخواهید داکیومنت مورد نظر شما در گوگل درایو را خلاصه کرده و یا اینکه به دنبال ایمیل خاصی در inbox جیمل بگردد. 

۴. معرفی مدل مولد Stable Audio توسط Stability AI: شرکت Stability AI مدل مولد صوت جدید خود را معرفی کرد. این مدل براساس مدل Diffusion طراحی شده است. مدل‌ Diffusion یکی از روش‌های رایج برای تولید تصویر یا صوت است که در سال‌های مختلف در محصولات معروفی چون DALL-E استفاده شده است. در پروسه یادگیری، مدل Diffusion به دیتا نویز اضافه کرده و فرآیند ریکاوری آن (حذف نویز) را تکرار و تمرین می‌کند. در نهایت پس از پروسه یادگیری می‌تواند با استفاده از ورودی رندم داده مشابه تولید کند. با مراجعه به لینک این خبر می‌توانید نمونه آهنگ‌های تولید شده با استفاده از این مدل را بشنوید. 

۵. دعوت انگلستان از چین برای شرکت در همایش هوش‌مصنوعی: با نزدیک شدن به همایش ایمنی هوش‌مصنوعی در چین دولت انگلستان به گمانه‌زنی‌ها پایان داده و به صورت رسمی از چین برای شرکت در این همایش بین‌المللی دعوت کرد. وزیر امور خارجه انگلستان ضمن اذعان به پیشرفت‌های چین در AI گفت ریسک هوش‌مصنوعی بدون حضور یکی از پیشتازان این عرصه مهار نخواهد شد. دولت انگلستان با برگزاری این همایش به دنبال ایفای نقش برای رهبری AI در سطح بین‌المللی است. همزمان با این خبر، سیاستمداران اتحادیه اروپا با دولتمردان چینی در شهر بیجینگ چین دیدار کردند. موضوع اصلی این دیدار هوش‌مصنوعی و سیاست‌های انتقال داده بین چین و اتحادیه اروپا بود. با وجود تفاوت سیاسی اروپا و آمریکا با چین به نظر می‌رسد در نهایت تمامی کشورها برای مدیریت ریسک‌های ناشی از توسعه هوش‌مصنوعی ناچار به همکاری خواهند بود. درباره سیاست‌های انگلستان در حوزه هوش‌مصنوعی اینجا را بخوانید.

۶. بازار داغ رقابت با GPT4: موقعیت منحصر به فرد مدل GPT4 و ChatGPT توسط سایر غول‌های تکنولوژی تهدید می‌شود و به زودی مدل‌های قدرتمندتری معرفی خواهد شود. گوگل به انتشار Gemini نزدیک شده و به عده محدودی دسترسی داده است. درباره Gemini قبلاً در اینجا شرح داده‌ام. متا نیز در حال برنامه ریزی برای توسعه مدلی قوی‌تر از GPT4 است. بنابر گزارش‌های منتشر شده training این مدل از ابتدای سال ۲۰۲۴ آغاز خواهد شد. اخیراً متا یک کلاستر چند هزار تایی از چیپ‌های NVIDIA H100 راه‌اندازی کرد. در اختیار داشتن چنین زیرساختی توسعه مدل‌های هوش‌مصنوعی را برای متا راحت‌تر خواهد کرد. 


اگر مایل به دریافت خبرنامه هوش‌مصنوعی دومان در پست‌الکترونیک خود هستید از اینجا ثبت‌نام کنید. همچنین می‌توانید با عضویت در کانال تلگرام این خبرنامه در سریع‌ترین زمان در جریان اخبار جدید قرار بگیرید. برای مطالعه شماره‌های قبلی اینجا را نگاه کنید.