دیروز به صورت رسمی بازگشایی اولین دفتر OpenAI خارج از خاک آمریکا در لندن اعلان شد۱. بررسی صفحه careers سایت رسمی OpenAI نشان می‌دهد این شرکت در حال جذب نیرو برای دفتر لندن است۲. در حال حاضر در میان پوزیشن‌های شغلی دفتر لندن UK Policy and Partnerships Lead و Security Engineer, Detection & Response به چشم می‌خورد. سم آلتمن مدیرعامل OpenAI بازگشایی دفتر لندن را فرصتی برای جذب استعدادهای برتر و ایجاد نوآوری برای ساخت هوش‌مصنوعی ایمن می‌داند. دفتر لندن ضمن همکاری و تعامل با قانون‌گذاران این کشور در تحقیقات و مهندسی متمرکز خواهد بود. OpenAI اولین شرکت بزرگ هوش‌مصنوعی در لندن نیست. در میان شرکت‌های به‌نام هوش‌مصنوعی که در لندن فعال هستند Deepmind، Anthropic، Cohere، Meta AI و Inflection نیز به چشم می‌خورد. البته ناگفته نماند، لندن همواره یکی از مراکز بزرگ اقتصادی دنیا بوده است. در حال حاضر نیز به نظر می‌رسد سیاست‌مداران لندن اهمیت موضوع را به خوبی دانسته و می‌خواهند آینده این کشور را با هوش‌مصنوعی پیوند بزنند. 

  اما سرمایه و استعداد به تنهایی کافی نیست. لازم است دولت نیز نقش خود را در توسعه این حوزه ایفا کند. در ماه آپریل نخست وزیر انگلستان کارگروه هوش‌مصنوعی (AI Taskforce) را با بودجه اولیه ۱۰۰ میلیون پوند راه‌اندازی کرد۳. هدف این کارگروه حفظ برتری انگلستان در حوزه هوش‌مصنوعی و بهره‌گیری از قابلیت‌های هوش‌مصنوعی ایمن برای افزایش بهره‌وری در تمامی جنبه‌های پزشکی‌، آموزشی و غیره در رشد اقتصادی این کشور است. در ماه ژوئن Ian Hogarth برای راهبری این کارگروه انتخاب شد۴. Ian Hogarth از کارآفرینان شناخته شده در حوزه تکنولوژی است۵.

  همچنین در این ماه ریشی سوناک (Rishi Sunak) نخست وزیر انگلستان از برگزاری کنفرانس بین‌المللی رگولاتوری هوش‌مصنوعی در پاییز امسال خبر داد۶. به نظر می‌رسد ریشی سوناک در سفر ماه ژوئن خود به آمریکا حمایت این کشور برای برگزاری این کنفرانس را به دست آورده است. خطرات و ریسک‌های هوش‌مصنوعی رهبران جهان را به سمت رگولاتوری آن سوق داده است۷. تعریف و پیاده‌سازی چنین قوانینی پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. از یک طرف نباید مانعی برای نوآوری باشد و از طرف دیگر باید ایمنی کافی را برای بشر فراهم سازد. رگولاتوری هوش‌مصنوعی نیازمند تعامل و همکاری تمامی کشورهاست. تلاش‌های یک کشور به تنهایی کافی نیست و حتی می‌تواند توسعه محصولات و خدمات را با پیچیدگی روبه‌رو کند. به نظر می‌رسد نخست وزیر انگلستان اهمیت این هماهنگی بین‌المللی را به خوبی درک کرده است و می‌خواهد این کشور نقش کلیدی در آینده هوش‌مصنوعی ایفا کند.


۱.Introducing OpenAI London

۲.Careers at OpenAI

۳. Initial £100 million for expert taskforce to help UK build and adopt next generation of safe AI

۴. Tech entrepreneur Hogarth will head UK's AI taskforce

۵. Ian Hogarth on Wikipedia

۶. UK not too small to be centre of AI regulation, says Rishi Sunak

۷. درباره رگولاتوری هوش‌مصنوعی در اتحادیه‌اروپا اینجا را بخوانید.


شما می‌توانید با عضو شدن درکانال تلگرام این خبرنامه، در سریع‌ترین زمان در جریان مقالات جدید قرار بگیرید.