شماره هشتم خبرنامه‌ هوش‌مصنوعی دومان

تاریخ انتشار: ۱ آبان ماه ۱۴۰۲

۱. معرفی قابلیت‌های هوش‌مصنوعی Pixel 8: گوگل نسخه ۸ تلفن همراه پیکسل را معرفی کرد. این نسخه دارای قابلیت‌های جدید مبتنی بر هوش‌مصنوعی برای دستکاری عکس و صدای ویدئو است (مشاهده ویدئو).

Google Pixel 8


۲. ربات بامزه دیزنی: دیزنی از ربات دوپای کوچک خود رونمایی کرد. این ربات با حرکات کوچک سر و گوش (آنتن) شخصیت کارتونی و بامزه‌ Wall E را به نمایش می‌گذارد. در توسعه این ربات از الگوریتم‌های reinforcement learning (یادگیری تقویتی) استفاده شده است (مشاهده ویدئو) .

ربات بامزه دیزنی


۳. انتشار بزرگترین دیتاست آموزش ربات: شرکت DeepMind با همکاری ۳۳ آزمایشگاه تحقیقاتی بزرگترین دیتاست حوزه رباتیک را منتشر کرد. این دیتاست Open X-Embodiment نام داشته و شامل بیش از ۵۰۰ مهارت برای آموزش ربات است. این دیتاست با فراهم کردن تنوع بالا در انواع تسک‌های رباتیک به حل چالش Generalization مدل‌های رباتیک کمک بسزایی می‌کند (مشاهده ویدئو ربات RT-2).

👈 برای مطالعه جزئیات بیشتر به اینجا مراجعه کنید.

Open X-Embodiment


۴. اعتراض به انتشار مدل Llama مقابل دفتر متا: عده‌ای از افراد معترض به انتشار اپن‌سورس مدل Llama مقابل دفتر متا در سانفرانسیسکو اعتراض خود را اعلام کردند. به عقیده این افراد انتشار چنین‌ مدل‌های قدرتمندی به صورت اپن‌سورس می‌تواند توسط هر کسی برای مقاصد شوم مورد استفاده قرار بگیرد. Llama یکی از بزرگترین مدل‌های زبانی است که توسط متا توسعه داده شده و به صورت اپن‌سورس و رایگان در دسترس عموم قرار گرفته است. انتشار این مدل فرصت‌های زیادی را برای افراد و شرکت‌های کوچک که منابع پردازشی کمتری در اختیار دارند فراهم کرده است. اینکه مدل‌های قدرتمند هوش‌مصنوعی توسط چه کسانی با چه اهدافی مورد استفاده قرار می‌گیرد یکی از چالش‌های ایمنی هوش‌مصنوعی است (منبع خبر). اعتراض به انتشار مدل Llama مقابل دفتر متا


۵. رقابت اپن‌سورس و انحصار: معرفی مدل LLaVA: محققان دانشگاه‌های استنفورد، کلمبیا و ویسکانسین مدیسون در یک همکاری مشترک مدل LLaVA را به صورت اپن‌سورس و رایگان منتشر کردند. این مدل توانایی زبانی و درک تصویر را داشته و می‌تواند با مدل GPT-4 شرکت OpenAI رقابت کند. LLaVA در ادامه اقدام متا در توسعه مدل‌های اپن‌سورس معرفی شده است. با این وجود در دسترس عموم قرار گرفتن مدل‌های قدرتمند هوش‌مصنوعی نگرانی‌هایی را نیز در پی داشته است. 

👈 برای مطالعه جزئیات بیشتر به اینجا مراجعه کنید.

رقابت اپن‌سورس و انحصار


۶. پیش‌بینی تکامل ویروس با استفاده از هوش‌مصنوعی: محققان دانشگاه هاروارد و آکسفورد روشی به نام EVEscape را برای پیش‌بینی تکامل ویروس معرفی کردند. EVEscape تغییرات ویروس را پیش‌بینی کرده و با محاسبه escape score شانس مخفی ماندن آن گونه از سیستم دفاعی بدن را تخمین می‌زند. هر چقدر میزان escape score برای یک گونه بیشتر باشد، برای انسان خطرناک‌تر خواهد بود. از نتایج چنین ابزاری می‌توان برای تولید واکسن‌های موثرتر استفاده کرد. طبق مقاله منتشر شده در نشریه نیچر، این روش تکامل ویروس‌های کرونا، آنفولانزا و HIV را با دقت بالایی پیش‌بینی کرده است (منبع خبر). 

 پیش‌بینی تکامل ویروس با استفاده از هوش‌مصنوعی


۷. ارائه کورس آموزشی جدید در حوزه هوش‌مصنوعی مولد توسط دکتر Andrew NG: دکتر Andrew NG (مؤسس پلتفرم‌های آموزشی Coursera و DeepLearning.AI) کورس جدیدی را در حوزه هوش‌مصنوعی مولد با عنوان Generative AI for Everyone ارائه کرده است. این کورس رایگان بوده و برای شرکت در آن باید از اینجا در لیست انتظار ثبت‌نام کنید. قابل ذکر است که Andrew NG با کورس‌های متعدد خود در حوزه هوش‌مصنوعی و یادگیری ماشین برای علاقمندان این حوزه شناخته شده است (مشاهده ویدئو).

 ارائه کورس آموزشی جدید در حوزه هوش‌مصنوعی مولد توسط دکتر Andrew NG


۸. چت‌بات Claude در ۹۵ کشور در دسترس قرار گرفت: هوش‌مصنوعی Claude توسط Anthropic توسعه داده و یکی از رقبای ChatGPT است. این چت‌بات تا مدت‌ها تنها در کشورهای انگلستان و آمریکا در دسترس قرار گرفته بود. متاسفانه این سرویس در ایران در دسترس نبوده ولی می‌توانید با پروکسی مناسب و با استفاده از شماره‌های مجازی در آن ثبت‌نام کنید. برای آشنایی بیشتر با Anthropic اینجا را بخوانید (مشاهده لیست کشورها).

Claude AI


۹. جنگ تراشه: به بهانه محدودیت‌های جدید دولت آمریکا در صادرات تراشه به چین در این مقاله به رقابت بین این دو کشور در تولید تراشه‌های کامپیوتری می‌پردازیم. محدودیت‌هایی که طی سال‌های اخیر توسط آمریکا در صادرات تراشه وضع شده و رقابت کشورها علی‌الخصوص چین و آمریکا در این حوزه با عنوان جنگ تراشه یا Chip War شناخته می‌شود. این موضوع طی سال‌های اخیر توسط کارشناسان مختلف مورد بررسی قرار گرفته و حتی در کتابی با عنوان Chip War: The Fight for the World's Most Critical Technology توسط Chris Miller به طور مفصل به آن پرداخته شده است. در محدودیت‌های جدید، صادرات تمامی تراشه‌های مناسب برای AI به چین ممنوع شده است. برای جلوگیری از واسطه‌گری سایر کشورها، صادرات این تراشه‌ها به برخی از کشورها از جمله کشورهای خاورمیانه باید با مجوز مربوطه از سمت دولت آمریکا انجام شود. ثبت سفارش برای تراشه‌های قدرتمند بازی و تلفن‌همراه نیز باید به وزارت بازرگانی آمریکا اطلاع داده شود.

👈 برای آشنایی بیشتر با صنعت تراشه و زنجیره تأمین آن در دنیا و پیچیدگی‌های سیاسی ادامه مطلب را اینجا بخوانید.

جنگ تراشه Chip War


۱۰. تست ربات دوپای Digit توسط آمازون: آمازون اعلام کرد در حال تست ربات دو پای Digit برای کارهای انبارداری است. این ربات توسط شرکت Agility Robotics توسعه داده شده است. این خبر نگرانی‌هایی را نسبت به از دست دادن شغل برای کارکنان آمازون به همراه داشته است (مشاهده ویدئو).

تست ربات دوپای Digit توسط آمازون


اگر مایل به دریافت خبرنامه هوش‌مصنوعی دومان در پست‌الکترونیک خود هستید از اینجا ثبت‌نام کنید. همچنین می‌توانید با عضویت در کانال تلگرام این خبرنامه در سریع‌ترین زمان در جریان اخبار جدید قرار بگیرید. برای مطالعه شماره‌های قبلی اینجا را نگاه کنید.