راه‌اندازی شرکت جدید ایلان ماسک در حوزه هوش‌مصنوعی با نام xAI در ۱۲ام جولای به صورت رسمی اعلام شد. تیم فنی xAI از افراد نخبه این حوزه تشکیل شده که سابقه فعالیت در پروژه‌های به‌نام هوش‌مصنوعی در شرکت‌های تسلا، گوگل، OpenAI، مایکروسافت و دانشگاه تورنتو را دارند. این تیم توسط ایلان ماسک راهبری خواهد شد. کمپانی جدید xAI نیز به رقابت ساخت هوش‌مصنوعی هم‌سطح انسان یا AGI وارد شده و هدف خود را شناخت جهان هستی معرفی کرده است! ایلان ماسک و تیم xAI پس از انتشار بیانیه شروع به کار در برنامه پرسش و پاسخ آنلاین که در توییتر برگزار شد جزئیات بیشتری از برنامه‌های این کمپانی تازه تاسیس ارائه کردند.

ایلان ماسک از جمله افرادی است که نامه معروف توقف ۶ماهه پروژه‌های هوش‌مصنوعی را در ماه مارس امضا کرد. این نامه بعد از عرضه ChatGPT توسط OpenAI نوشته و توسط افراد به‌نام امضا شد. در این نامه از تمامی آزمایشگاه‌های هوش‌مصنوعی خواسته شده بود به مدت ۶ ماه توسعه مدل‌های قدرتمندتر از GPT-4 را متوقف کنند تا سازوکاری برای کنترل و مدیریت خطرات و ریسک‌های آن ایجاد شود. اما اکنون به نظر می‌رسد ایلان ماسک نیز این توقف را جایز ندانسته و وارد میدان رقابت شده است. ایلان ماسک در توییتر گفت تا مدت‌ها در برابر توسعه AGI مقاومت کرده ولی در حال حاضر به نظر می‌رسد AGI در حال وقوع است! در این حالت دو انتخاب وجود دارد: تماشاگر بودن یا مشارکت کردن و به عنوان مشاهده‌گر نمی‌توان در نتیجه تاثیری داشت. ایلان ماسک از اولین مؤسسان OpenAI است ولی پیش از عرضه مدل‌های GPT-3 و GTP-4 از این مجموعه جدا شد. ماسک دلیل مشارکت خود در تاسیس OpenAI را عدم جدی گرفتن ایمنی هوش‌مصنوعی توسط گوگل در آن زمان خواند. او ضمن حریص خواندن OpenAI برای کسب منفعت، xAI را به دلیل خصوصی بودن در عمل آزادتر دانست زیرا رقبای xAI در این عرصه تحت تاثیر بازار و سایر انگیزه‌ها اجتماعی، زیست محیطی و دولتی هستند. 

طبق بیانیه xAI با مجموعه‌های تسلا و X Corp همکاری نزدیکی خواهد داشت. X Corp شرکتی است که توسط ایلان ماسک بعد از خرید توییتر راه‌اندازی شد و در حال حاضر مالک توییتر است. توییتر با در اختیار داشتن میلیاردها توییت به زبان‌های مختلف دیتاست ارزشمندی در توسعه مدل‌های بزرگ زبانی است. ماسک نیز اهمیت این موضوع را به خوبی درک کرده است. زیرا در ماه‌های اخیر با ایجاد محدودیت‌های مختلف دسترسی ربات‌ها برای کرال کردن توییتر را بسیار دشوار کرده است. تسلا، دیگر کمپانی معروف ایلان ماسک نیز در سال‌های اخیر دستاوردهای چشم‌گیری در حوزه ماشین‌بینایی و خودروهای خودران ارائه کرده است. تسلا تنها به ساخت خودرو اکتفا نکرده و در حال حاضر در حال توسعه ربات‌ انسان‌نما با نام اپتیموس است. معرفی xAI و ورود ماسک برای ساخت AGI نشان‌دهنده رویای بزرگ‌تری است. به نظر می‌رسد ماسک در حال چیدن مهره‌های خود برای فعالیت جدی‌تری است. برای آشنایی با ربات اپتیموس ویدئو زیر را مشاهده کنید.


۱. سایت رسمی xAI

۲. Elon Musk claims more trust can be put in his xAI than OpenAI and Google

۳. 1,100+ notable signatories just signed an open letter asking ‘all AI labs to immediately pause for at least 6 months’

۴.Elon Musk plans Tesla and Twitter collaborations with xAI, his new startup


اگر مایل به دریافت این خبرنامه در پست‌الکترونیک خود هستید از اینجا ثبت‌نام کنید. این خبرنامه هر دو هفته به پست الکترونیک شما ارسال خواهد شد. همچنین می‌توانید با عضو شدن در کانال تلگرام این خبرنامه، در سریع‌ترین زمان در جریان مقالات جدید قرار بگیرید.