۱. پیش‌بینی ایلان ماسک برای عرضه تسلای کاملاً خودران تا پایان امسال: ایلان ماسک در افتتاحیه کنفرانس هوش‌مصنوعی شانگهای مدعی شد تسلا به خودروهای کاملاً خودران بسیار نزدیک شده است. ایلان ماسک مدیرعامل تسلا که به صورت ویدیویی در این کنفرانس حضور داشت‌، پیش‌بینی کرد خودروهای تسلا احتمالاً تا پایان سال جاری میلادی به سطح ۴ یا ۵ از استاندارد SAE دست پیدا می‌کنند.

۲. انتقاد کمپانی‌های تک به رگولاتوری هوش‌مصنوعی در اتحادیه اروپا: شرکت‌های بزرگ تکنولوژی در اتحادیه اروپا در نامه‌ای سرگشاده از قانون رگولاتوری هوش‌مصنوعی موسوم به The AI Act انتقاد کرده و مدعی شدند وضعیت کنونی این قانون رقابت‌پذیری اروپا در حوزه هوش‌مصنوعی را به خطر می‌اندازد. در این نامه که به امضای بیش از ۱۵۰ شرکت بزرگ اروپایی رسیده، اسامی کمپانی‌های به‌نامی چون زیمنس‌‌، ایرباس و رنو به چشم می‌خورد.

۳. جذب سرمایه ۱.۳ میلیارد دلاری توسط Inflection AI: استارتاپ یکساله Inflection AI موفق به جذب سرمایه ۱.۳ میلیارد دلاری شد! این سرمایه توسط Microsoft، بیل‌گیتس، اریک اشمیت (مدیرعامل سابق گوگل)، ریدهافمن (مؤسس لینکدین) و NVIDIA تامین شد. استارتاپ Inflection AI در سال ۲۰۲۲ راه‌اندازی شد و در حال حاضر تنها محصول این کمپانی چت‌بات Pi نام دارد. با این سرمایه‌گذاری ارزش Inflection AI به ۴ میلیارد دلار رسید.

۴.ایلان ماسک به دنبال شناخت جهان هستی: راه‌اندازی شرکت جدید ایلان ماسک در حوزه هوش‌مصنوعی با نام xAI در ۱۲ام جولای به صورت رسمی اعلام شد. تیم فنی xAI از افراد نخبه این حوزه تشکیل شده که سابقه فعالیت در پروژه‌های به‌نام هوش‌مصنوعی در شرکت‌های تسلا، گوگل، OpenAI، مایکروسافت و دانشگاه تورنتو را دارند. این تیم توسط ایلان ماسک راهبری خواهد شد. کمپانی جدید xAI نیز به رقابت ساخت هوش‌مصنوعی هم‌سطح انسان یا AGI وارد شده و هدف خود را شناخت جهان هستی معرفی کرده است!

۵. مدل LLaMA 2 توسط متا به صورت متن‌باز و رایگان منتشر شد: متا با همکاری مایکروسافت نسخه دوم مدل بزرگ زبانی خود موسوم به LLaMA را برای کاربردهای تجاری و تحقیقاتی به صورت متن‌باز منتشر کرد. مایکروسافت از طریق زیرساخت ابری Azure دسترسی رایگان به این مدل بزرگ زبانی را فراهم کرده است. در حالی‌که مایکروسافت به عنوان سرمایه‌گذار OpenAI در برابر مدل‌های GPT-3 و GPT-4 سیاست انحصاری را پیش گرفته است. براساس این همکاری، قرار است شرایطی فراهم شود که امکان استفاده از LLaMA در سیستم‌عامل ویندوز به صورت لوکال فراهم شود. 

۶. تحقیق و بررسی از OpenAI توسط FTC: کمیسیون بازرگانی فدرال آمریکا موسوم به FTC در یک سند ۲۰ صفحه‌ای که به OpenAI ارسال کرده، خواستار جزئیات بیشتر درباره حفظ امنیت دیتای کاربران و سازوکار ChatGPT برای جلوگیری از انتشار اطلاعات اشتباه شد.

۷. اتصال ChatGPT به مفسر پایتون: OpenAI با انتشار پلاگین جدیدی ChatGPT را به مفسر پایتون متصل کرد. به این ترتیب این چت‌بات امکان اجرای کدهای پایتون را خواهد داشت. این پلاگین برای کاربران پولی عرضه شده است.

۸. راه‌اندازی تیم Superalignment در OpenAI: این تیم جدید با هدف یافتن راه‌حلی برای مساله Alignment در هوش‌مصنوعی شروع به‌کار کرده است. ۲۰ درصد توان محاسباتی OpenAI در اختیار این تیم قرار خواهد گرفت. منظور از AI Alignment فراهم کردن سازوکاری است که هوش‌مصنوعی به اهداف تعریف شده خود محدود مانده و از کنترل خارج نشود. 

۹. به‌روزرسانی جدید Google Bard: چت‌بات بارد در به‌روزرسانی جدید خود از ۴۰ زبان جدید از جمله فارسی نیز پشتیبانی می‌کند. همچنین این چت‌بات در اتحادیه اروپا و برزیل نیز در دسترس قرار گرفته است. 

۱۰. معرفی روبات انسان‌نمای GR-1 در کنفرانس هوش‌مصنوعی شانگهای: شرکت چینی Fourier Intelligence از ربات‌انسان نمای خود موسوم به GR-1 در کنفرانس هوش‌مصنوعی شانگهای رونمایی کرد. این ربات با قد ۱.۶۵ متر و وزن ۵۵ کیلوگرم می‌تواند تا ۵۰ کیلوگرم بار را با خود حمل کند. تولید انبوه این ربات از پایان سال جاری آغاز خواهد شد.

۱۱. انتشار Stable Doodle توسط Stability AI: استارتاپ Stability AI محصول جدیدی به نام Stable Doodle را منتشر کرد. این مدل می‌تواند sketch را به تصویر تبدیل کند. برای تست رایگان این محصول به اینجا مراجعه کنید.

۱۲. اعتراض اتحادیه نویسندگان و بازیگران هالیوود به AI: بازیگران و نویسندگان هالیوود با دست کشیدن از کارشان به اعتراضات پیوستند. این کانون خواستار حفاظت از شغلشان در برابر هوش‌مصنوعی و افزایش سطح دستمزدها است.


اگر مایل به دریافت خبرنامه هوش‌مصنوعی دومان در پست‌الکترونیک خود هستید از اینجا ثبت‌نام کنید. همچنین می‌توانید با عضویت در کانال تلگرام این خبرنامه در سریع‌ترین زمان در جریان اخبار جدید قرار بگیرید. برای مطالعه شماره‌های قبلی اینجا را نگاه کنید.