شما در حال مطالعه شماره هفتم خبرنامه هوش‌مصنوعی دومان هستید. در این شماره نیز مشابه شماره‌های قبلی مهم‌ترین اخبار این حوزه در دو هفته گذشته به صورت خلاصه در اختیار شما قرار می‌گیرد. 

۱. خودنمایی ربات اپتیموس تسلا: تسلا در ویدئویی جدید پیشرفت ربات انسا‌ن‌نمای اپتیموس را به نمایش گذاشت. در این ویدئو اپتیموس لگوی سبز و آبی را از هم جدا کرده و در انتها تعادل خود را به رخ می‌کشد (مشاهده ویدئو).

خودنمایی ربات اپتیموس تسلا


۲. به روز رسانی‌های جدید ChatGPT:

- توانایی شنیدن و دیدن: کاربران این چت‌بات می‌توانند تصویر و یا صوت را به عنوان ورودی به این چت‌بات داده و از آن  پاسخ دریافت کنند (مشاهده ویدئو).

- اتصال ChatGPT به DALL-E: این چت‌بات می‌تواند درخواست کاربر را با استفاده از سرویس مولد تصویر DALL-E به تصویر بکشد (مشاهده ویدئو).

- امکان جستجو در اینترنت: تا قبل از این قابلیت اطلاعات ChatGPT تنها تا سال ۲۰۲۱ به روز بود ولی اکنون می‌تواند در اینترنت جستجو کرده و اطلاعات جدید را به همراه لینک به کاربر ارائه دهد (مشاهده ویدئو).


۳. سرمایه‌گذاری ۴ میلیارد دلاری آمازون در Anthropic: در ماه‌های گذشته با ترند شدن هوش‌مصنوعی شاهد صحنه آرایی غول‌های تکنولوژی برای رقابت در این حوزه بودیم. مایکروسافت با سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری در OpenAI، گوگل با به میدان آوردن DeepMind و معرفی Gemini (اینجا)، متا با اپن‌سورس کردن Llama و راه‌اندازی کلاستر چند هزار تایی از چیپ‌های NVIDIA H100، سروصدای ایلان‌ماسک با راه‌اندازی xAI (اینجا) و استراتژی بی سروصدای اپل برای معرفی چت‌بات (اینجا) همه نشانه‌هایی از رقابت نفس‌گیر در حوزه هوش‌مصنوعی مولد بود. البته هنوز راه درازی تا استقرار هوش‌مصنوعی ایمن در زندگی روزمره انسان باقی مانده و تنها در ابتدای این سرمایه‌گذاری‌های کلان هستیم. آمازون که جز معدود شرکت‌های تریلیون دلاری است در این هیاهوی غول‌های تکنولوژی حرکت چشم‌گیری نداشت. اما مدیران این شرکت دست خالی ننشسته و اکنون با استراتژی جدیدی برای ورود به این رقابت عرض اندام کرده‌اند. آمازون با سرمایه‌گذاری ۴ میلیارد دلاری در انتروپیک  به صورت جدی وارد رقابت هوش‌مصنوعی شد.

👈 برای مطالعه ادامه مطلب به اینجا مراجعه کنید.

 سرمایه‌گذاری ۴ میلیارد دلاری آمازون در Anthropic


۴. معرفی قابلیت ترجمه صدای Spotify: سرویس استریمینگ Spotify از قابلیت ترجمه صدا رونمایی کرد. در حال حاضر این قابلیت توانایی ترجمه مکالمه انگلیسی به زبان‌های اسپانیایی آلمانی و فرانسوی را برای تعداد محدودی از اپیزودهای پادکست‌های معروف فراهم کرده و قرار است به زودی اپیزودها و پادکست‌های بیشتری را نیز پوشش دهد. این سرویس لحن و تن صدای گوینده را نیز حفظ می‌کند. قابلیت ترجمه اسپاتیفای از تکنولوژی Whisper شرکت OpenAI برای ترجمه استفاده کرده و سپس متن ترجمه شده را با لحن و تن صدای گوینده به صوت تبدیل می‌کند. فعلاً زمان مشخصی برای گسترش این ابزار در تمامی پادکست‌های Spotify اعلام نشده است. به عنوان نمونه در اینجا می‌توانید مصاحبه لکس فریدمن با یووال نوح هراری را به زبان اسپانیایی گوش دهید (مشاهده ویدئو)!


۵. معرفی مدل زبانی Mistral 7B: استارتاپ فرانسوی Mistral مدل بزرگ زبانی (LLM) خود موسوم به Mistral 7B را تحت لایسنس Apache 2.0 به صورت عمومی منتشر کرد. طبق ادعای این استارتاپ این مدل نسبت به مدل‌های مشابه (از نظر سایز) نظیر Llama 2 13B و Llama 1 34B بهتر عمل می‌کند. برای تسک‌های برنامه‌نویسی نیز عملکرد مشابه مدل CodeLlama 7B دارد. تقریباً هیچ اقدام جدی برای ایمنی این مدل انجام نشده و طبق نمونه‌های منتشر شده در پلتفرم ایکس (توئیتر) می‌توان به راحتی از آن برای تولید محتوای نژاد پرستی و یا راهنمای خودکشی استفاده کرد. البته Mistral اعلام کرده که این نسخه اولیه بوده که در اسرع وقت ریلیز شده و در آینده اقدامات لازم برای افزایش ایمنی این مدل را انجام خواهد داد. بنابر ادعای این استارت مدل Mistral 7B تنها طی ۳ ماه کار فشرده توسعه داده شده است. تمرکز این استارتاپ در حوزه هوش‌مصنوعی مولد بوده و قصد دارد محصولات خود را به صورت اپن‌سورس در اختیار عموم قرار دهد.

👈 برای مطالعه جزئیات بیشتر به اینجا مراجعه کنید.

معرفی مدل زبانی Mistral 7B


۶. معرفی مدل زبانی Stable LM 3B توسط Stability AI: شرکت Stability AI مدل کوچک زبانی Stable LM 3B با ۳ میلیارد پارامتر را معرفی کرد. برخلاف مدل‌های رایج که تعداد پارامترهای بسیار بیشتری دارند و برای اجرا به سخت‌افزار قدرتمندی نیاز دارند، این مدل برای لپ‌تاپ و تلفن‌های همراه که منابع پردازشی کمتری دارند توسعه داده شده است. بنابر ادعای Stability AI این مدل توانایی رقابت با مدل‌های ۷ میلیارد پارامتری معرفی شده را دارد. وجود چنین مدل‌هایی می‌تواند به افراد و کسب‌وکارهای کوچک برای بهره‌برداری از قابلیت‌های مدل‌های زبانی کمک بسزایی کند. Stable LM 3B به عنوان مدل پایه منتشر شده و برای کاربردهای خاص نظیر چت‌بات و برنامه‌نویسی باید fine tune شود. قابل ذکر است این مدل به صورت اپن‌سورس تحت لایسنس CC-By-SA 4.0 از طریق HuggingFace در دسترس عموم قرار گرفته است (جزئیات بیشتر).


۷. گوگل کرالر Google-Extended را برای مدل‌های هوش‌مصنوعی خود معرفی کرد: کرالر Google-Extended برای جمع‌آوری دیتا جهت آموزش مدل‌های Bard و Vertex AI توسط گوگل معرفی شد. ناشران می‌توانند توسط فرمان Disallow در robots.txt دسترسی این کرالر به سایت را محدود کنند. مدل‌های هوش‌مصنوعی برای آموزش به دیتا نیاز دارند. این دیتا عموماً از طریق اینترنت و وب‌سایت‌های تولید محتوا نظیر ویکی‌پدیا و استک‌اورفلو تامین می‌شود. با ترند شدن هوش‌مصنوعی در سال‌های اخیر و معرفی مدل‌های بزرگ زبانی نیاز به دیتا افزایش پیدا کرده و از طرفی شاهد واکنش پلتفرم‌های تولید محتوا نظیر ردیت و استک‌اورفلو نسبت به حقوق این پلتفرم‌ها بودیم (جزئیات بیشتر).

گوگل کرالر Google-Extended را برای مدل‌های هوش‌مصنوعی خود معرفی کرد


۸. دستیار هوش‌مصنوعی در لینکدین: لینکدین دستیار هوش‌مصنوعی جدید خود برای استخدام کننده‌ها (recruiter) را معرفی کرد. این دستیار از هوش‌مصنوعی برای پیشنهاد عبارت‌های مناسب در مکالمه و جستجو استفاده می‌کند. قرار است پلتفرم آموزشی لینکدین موسوم به Linkedin Learning نیز از هوش‌مصنوعی برای پیاده‌سازی مربی آموزشی استفاده کند. استفاده لینکدین از هوش‌مصنوعی محدود به این دستیار نمی‌شود بلکه مدت‌هاست که از این تکنولوژی در پلتفرم خود برای تسهیل مچینگ بهره برده است. قابل ذکر است که این شبکه اجتماعی تحت مالکیت مایکروسافت قرار دارد. مایکروسافت طی‌ سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری هنگفتی برای بهره‌برداری از هوش‌مصنوعی در محصولات مختلف خود داشته است (جزئیات بیشتر).

دستیار هوش‌مصنوعی در لینکدین


۹. آپدیت جدید از همایش ایمنی هوش‌مصنوعی بریتانیا: به گفته Matt Clifford تعداد افراد دعوت شده برای این همایش به ۱۰۰ مهمان محدود شده است. هنوز لیست مهمان‌های این همایش عمومی نشده است ولی انتظار می‌رود سیاست‌مداران کشورهای بزرگ و مدیران کمپانی‌های بین‌المللی تکنولوژی به این همایش دعوت شده باشند. این همایش در اول و دوم نوامبر در Bletchley Park برگزار خواهد شد. این محل برای بریتانیا ارزش تاریخی دارد زیرا برای اولین بار سیستم رمزنگار انیگما در جنگ جهانی دوم در اینجا شکسته شد. انتظار می‌رود این همایش زمینه همکاری‌های بین‌المللی را فراهم کرده و در انتهای آن شرکت‌کنندگان به یک درک مشترک از ریسک‌های هوش‌مصنوعی برسند. 


اگر مایل به دریافت خبرنامه هوش‌مصنوعی دومان در پست‌الکترونیک خود هستید از اینجا ثبت‌نام کنید. همچنین می‌توانید با عضویت در کانال تلگرام این خبرنامه در سریع‌ترین زمان در جریان اخبار جدید قرار بگیرید. برای مطالعه شماره‌های قبلی اینجا را نگاه کنید.