۱. رگولاتوری هوش‌مصنوعی در چین:‌ اخیراً یازده شرکت چینی مجوز انتشار سرویس در حوزه هوش‌مصنوعی مولد را کسب کردند. این شرکت‌ها اولین گروهی هستند که براساس رگولاتوری دولت چین مورد ارزیابی قرار گرفته و اجازه فعالیت به صورتی عمومی را کسب کردند. دولت چین از اولین دولت‌هایی است که برای رگولاتوری سفت و سخت هوش‌مصنوعی مولد وارد عمل شده است. براساس این رگولاتوری محصولات و خدمات مبتنی بر هوش‌مصنوعی قبل از انتشار در بازار باید از جهات مختلف ارزیابی شوند. تاکید بر توسعه داخلی و بومی‌سازی ابزارها و سرویس‌های هوش‌مصنوعی در چین با دو هدف مهم انجام می‌شود. اول از همه این موضوع کنترل دولت در این حوزه پرچالش را فراهم ساخته و از طرف دیگر به اهداف بلند پروازانه آن برای رهبری هوش‌مصنوعی در دنیا کمک می‌کند.

۲. گزارش مالی فصل دوم ۲۰۲۳ کمپانی NVIDIA منتشر شد: براساس این گزارش NVIDIA فراتر از پیش‌بینی‌ها عمل کرده و با ۱۳ میلیارد دلار سود فصل دوم را به پایان رسانده است. این مقدار ۸۸ درصد از فصل اول سال جاری میلادی و ۱۰۱ درصد از مدت مشابه سال گذشته بیشتر است. انتشار این خبر با رشد ارزش سهام NVIDIA در بازارهای مالی همراه بود. برای مشاهده جزئیات بیشتر به اینجا مراجعه کنید. در مورد موقعیت منحصربه‌فرد NVIDIA قبلاً اینجا شرح داده‌ام.

۳. معرفی ربات انسان‌نمای Expedition A1 توسط Zhiyuan Robotics (مشاهده ویدئو)

۴. معرفی مدل Qwen-VL توسط شرکت چینی علی‌بابا: این مدل چندگانه (multimodel) توانایی پردازش تصویر و متن را به طور همزمان دارد. به عنوان مثال کاربر می‌تواند تصویر منوی رستوران را به این مدل ارسال کرده و در مورد قیمت غذاهای مختلف سوال بپرسد و یا اینکه از آن بخواهد دور شی مورد نظر در تصویر دایره بکشد. همچنین این مدل ‌می‌تواند برای یک تصویر داستان‌سرایی کند. مدل Qwen-VL به صورت اپن‌سورس در گیت‌هاب منتشر شده است.

۵. معرفی ابزار واترمارکینگ SynthID توسط DeepMind: شرکت DeepMind با همکاری گوگل کلاد نسخه بتای ابزار واترمارک SynthID را معرفی کرد. این ابزار واترمارک را در پیکسل‌های تصویر به نحوی قرار می‌دهد که توسط چشم انسان قابل تشخیص نبوده و در عین حال با ویرایش تصویر نیز از بین نمی‌رود. هدف از معرفی SynthID فراهم کردن سازوکاری برای مشخص کردن تصاویر تولید شده توسط هوش‌مصنوعی بدون خدشه‌دار شدن آن است. در حال حاضر این ابزار به صورت محدود تنها برای کاربران سرویس Vertex AI گوگل عرضه شده است. برای جزئیات بیشتر به اینجا مراجعه کنید.

۶. امیدواری Klarna به فرصت‌های هوش‌مصنوعی مولد: شرکت سوئدی Klarna در زمینه فین‌تک فعال است. این شرکت سال گذشته میلادی با کاهش ۸۵ درصدی ارزش خود رو به رو شد و بیش از ۷۰۰ نفر از کارکنان خود را اخراج کرد. اکنون با بهتر شدن اوضاع این شرکت به دنبال پیاده‌سازی دستیار هوش‌مصنوعی خود است.به گفته مدیرعامل این شرکت این دستیار قرار است براساس علاقمندی‌های مشتری در هزینه‌هایش صرفه‌جویی ایجاد کند. 

۷. معرفی پلاگین Canva برای ChatGPT: با استفاده از این پلاگین ChatGPT به سرویس Canva وصل شده و می‌تواند طرح‌های گرافیکی نظیر بنر و لوگو را طراحی کند. Canva یک سرویس طراحی گرافیک است.

۸. فستیوال فیلم هوش‌مصنوعی در دبی:‌ فستیوال فیلم هوش‌مصنوعی (AIFF) در اکسپو دبی برگزار می‌شود. هدف از این فستیوال به نمایش گذاشتن توانایی‌های هوش‌مصنوعی در داستان‌سرایی و ساخت فیلم است. علاقه‌مندان می‌توانند فیلم‌های کوتاه خود را تا ۱ سپتامبر سال جاری برای رقابت ارسال کنند. 

۹. شرکت سرمایه‌گذاری A16Z به توسعه‌دهندگان اپن‌سورس هوش‌مصنوعی کمک هزینه اعطا می‌کند: به عقیده‌ این VC هوش‌مصنوعی توانایی نجات دنیا را داشته و توسعه‌دهندگان اپن‌سورس نقش مهمی در گسترش مرزهای آن دارند. متاسفانه اغلب این افراد منابع کافی برای توسعه و نگهداری را نداشته و ممکن است کار را رها کنند. از این رو این بودجه می‌تواند این شکاف را کاهش داده و به پروژه‌های اپن‌سورس رونق بخشد.

۱۰. اهداف همایش ایمنی هوش‌مصنوعی در انگلستان معرفی شد: این همایش در ماه نوامبر برای هم‌افزایی در حوزه ایمنی و ریسک‌های هوش‌مصنوعی با میزبانی دولت انگلستان برگزار خواهد شد. در مورد این همایش قبلاً اینجا و اینجا شرح داده‌ام. 

۱۱. نسخه ChatGPT Enterprise منتشر شد.

۱۲. نسخه جدید مدل Falcon با ۱۸۰ میلیارد پارامتر به صورت عمومی منتشر شد: این مدل LLM در کشور امارات توسعه داده شده و نسبت به نسخه قبلی حدود ۴ برابر بزرگتر است. در مورد سیاست‌های امارات در هوش‌مصنوعی قبلاً در اینجا شرح داده‌ام.


اگر مایل به دریافت خبرنامه هوش‌مصنوعی دومان در پست‌الکترونیک خود هستید از اینجا ثبت‌نام کنید. همچنین می‌توانید با عضویت در کانال تلگرام این خبرنامه در سریع‌ترین زمان در جریان اخبار جدید قرار بگیرید. برای مطالعه شماره‌های قبلی اینجا را نگاه کنید.