۱. جولان NVIDIA در موج هوش‌مصنوعی، معرفی پردازنده GH200: ارزش سهام NVIDIA تنها طی ۸ ماه حدود ۳ برابر شد و در ماه May گذشته به کلوپ کمپانی‌های یک تریلیون دلاری پیوست. موقعیت فوق‌العاده NVIDIA مرهون تولید چیپ‌های مخصوص هوش‌مصنوعی است. به صورت کلی تولید چیپ از نظر فنی بسیار پیچیده بوده و کار هر کسی نیست! شرکت NVIDIA سال گذشته میلادی پردازنده‌ گرافیکی H100 را ارائه کرد و اکنون بعد از گذشت یکسال از معرفی H100 پردازنده قدرتمندتری با نام GH200 را به بازار معرفی می کند!

۲. ناسا با همکاری IBM مدل بنیادی هوش‌مصنوعی از داده‌های ماهواره‌ای منتشر کرد: ناسا با همکاری IBM داده‌‌های ماهواره‌ای را به مدل هوش‌مصنوعی تبدیل کرده است. این اطلاعات برای مطالعات آب‌وهوایی، بررسی وضعیت محصولات کشاورزی و تولید گازهای گلخانه‌ای بسیار ارزشمند است. براساس این همکاری یک مدل بنیادی و Open Source از هوش‌مصنوعی در پلتفرم HuggingFace منتشر شده است که می‌تواند برای توسعه سایر مدل‌های هوش‌مصنوعی مورد بهره‌برداری قرار بگیرد. برای توسعه این مدل از پلتفرم IBM Watsonx استفاده شده است.

۳. ربات‌های فوتبالیست DeepMind: این ربات‌ها توسط DeepMind با استفاده از الگوریتم‌ Deep Reinforcement Learning توسعه داده شده‌اند. هر ربات به خوبی از دروازه خود دفاع کرده و به دروازه مقابل حمله می‌کند (دنبال کردن هدف). حفظ تعادل و توانایی تصحیح خطا (زمین خوردن و بلند شدن) نیز مشهود است (مشاهده ویدئو).

۴. معرفی سرویس ابری Project IDX گوگل برای ساده‌تر کردن برنامه نویسی: گوگل سرویس ابری جدید خود موسوم به Project IDX را معرفی کرد. Project IDX یک محیط برنامه نویسی تحت وب و مبتنی بر هوش‌مصنوعی است. این محیط از طریق مرورگر در دسترس قرار گرفته و بنابر ادعای گوگل توسعه فول‌استک و مولتی پلتفرم اپلیکیشن را ساده‌تر می‌کند. Project IDX با استفاده از نسخه اپن‌سورس Visual Studio Code توسعه داده شده و برای فراهم کردن سرویس‌های مبتنی بر هوش‌مصنوعی از مدل Codey استفاده می‌کند. در حال حاضر برای دسترسی به Project IDX باید در لیست انتظار آن ثبت‌نام کنید. این سرویس گوگل رقیب سرویس‌های Microsoft Copilot و Amazon Code Whisperer می‌باشد.

۵. پانزده سال توسعه ربات انسان نمای اطلس توسط Boston Dynamics: شرکت Boston Dynamics در سال ۱۹۹۲ تأسیس شد. این شرکت رباتیک از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ در اختیار گوگل و سپس از ۲۰۱۷ الی ۲۰۲۰ در اختیار Softbank  قرار گرفت. در سال ۲۰۲۰ هشتاد درصد سهام این شرکت به ارزش ۸۸۰ میلیون دلار به هیوندای موتور فروخته شد. ربات های BigDog، Spot، Handle و Atlas از جمله محصولات این شرکت است. اطلس حدود ۱۵۰ سانتیمتر قد داشته و در ابتدا با بودجه دارپا با هدف عملیات جستجو و نجات توسعه داده شد (مشاهده ویدئو).

۶. تب هوش‌مصنوعی در کشورهای عربی خلیج فارس: تب هوش‌مصنوعی به کشورهای عربی خلیج‌فارس نیز رسیده و در حال حاضر شاهد سرمایه‌گذاری‌های کلان عربستان سعودی و امارات متحده عربی در این حوزه هستیم. دانشگاه King Abdullah عربستان با خرید ۳ هزار چیپ NVIDIA H100 به ارزش ۱۲۰ میلیون دلار زیرساخت قدرتمندی را برای توسعه مدل‌های مولد هوش‌مصنوعی فراهم کرده است. کشور امارات نیز در رقابت با عربستان مدل بزرگ زبانی خود به نام Falcon را معرفی کرد. مدل Falcon تحت مجوز Apache 2 به صورت اپن‌سورس (Open Source) در دسترس عموم قرار گرفته و قرار است به زودی چت‌باتی با استفاده از آن نیز منتشر شود.

۷. معرفی ربات انسان‌نما توسط Unitree: نمونه اولیه ربات انسان‌نمایH1 توسط شرکت چینی Unitree معرفی شد. این ربات حدود ۴۷ کیلوگرم وزن داشته و کمتر ۹۷ هزار دلار قیمت خواهد داشت. شرکت Unitree در زمینه رباتیک و هوش‌مصنوعی فعالیت داشته و تاکنون ربات‌های مختلفی را تولید کرده است (مشاهده ویدئو).

۸. آپدیت اجلاس هوش‌مصنوعی در انگلستان: اجلاس ایمنی هوش‌مصنوعی در ابتدای نوامبر امسال در انگلستان برگزار خواهد شد. Matt Clifford و Jonathan Black از افراد سرشناس این کشور توسط ریشی سوناک نخست وزیر انگلستان برای آماده‌سازی اجلاس انتخاب شده‌اند. برگزاری این همایش در راستای تلاش‌های انگلستان برای رهبری هوش‌مصنوعی در سطح بین‌‌المللی است که حمایت‌های آمریکا را نیز به همراه داشته است. حضور چین در این همایش هنوز مشخص نبوده و درباره آن گمانه‌زنی می‌شود. UK AI Summit محل هم‌افزایی سیاستمداران و دانشمندان هوش‌مصنوعی خواهد بود. در مورد برنامه‌های انگلستان برای رهبری هوش‌مصنوعی قبلاً در اینجا شرح داده‌ام.

۹. عرضه مدل Llama2 متا در پلتفرم IBM Watsonx: نسخه دوم مدل بزرگ زبانی متا موسوم به Llama2 در پلتفرم IBM Watsonx عرضه می‌شود. این مدل دارای ۷۰ میلیارد پارامتر بوده و به صورت اپن‌سورس و رایگان توسط متا در اختیار عموم قرار گرفته است. قابل ذکر است که این مدل در پلتفرم‌های Azure و HuggingFace نیز عرضه شده است.

۱۰. همکاری NVIDIA و HuggingFace: طی این همکاری پلتفرم ابری NVIDIA DGX از طریق HuggingFace طی چند ماه آینده در دسترس قرار خواهد گرفت. این سرویس جدید HuggingFace چیپ‌های قدرتمند H100 و A100 را برای Training مدل‌های مولد فراهم خواهد کرد.


اگر مایل به دریافت خبرنامه هوش‌مصنوعی دومان در پست‌الکترونیک خود هستید از اینجا ثبت‌نام کنید. همچنین می‌توانید با عضویت در کانال تلگرام این خبرنامه در سریع‌ترین زمان در جریان اخبار جدید قرار بگیرید. برای مطالعه شماره‌های قبلی اینجا را نگاه کنید.