خبرنامه هوش‌مصنوعی دومان

وبلاگ


خیز اپل برای ورود به رقابت چت‌بات‌ها

خیز اپل برای ورود به رقابت چت‌بات‌ها

کمپانی اپل بی سروصدا در حال توسعه و تست چت‌باتی به نام Apple GPT است. این چت‌بات براساس مدل‌های بزرگ زبانی (LLM) توسعه داده شده و قرار است با نمونه‌های مشابه نظیر ChatGPT و Google Bard رقابت کند. چت‌بات Apple GPT فعلاً به صورت داخلی در اپل در حال استفاده و تست است و احتمالاً سال آینده وارد بازار خواهد شد. طبق گزارش‌ها اپل فریم‌ورکی به نام Ajax را برای توسعه مدل‌های LLM خود طراحی کرده است. این فریم‌ورک از زیرساخت ابری گوگل و فریم‌ورک Google JAX استفاده می‌کند. تنها در واکنش به خبر توسعه چت‌بات اپل ارزش سهام این شرکت ۲.۳ درصد رشد کرد و حدود ۷۱ میلیارد دلار به ارزش حدوداً سه تریلیون دلاری این کمپانی اضافه شد.

اتحاد اپن‌سورس در برابر رگولاتوری هوش‌مصنوعی در اتحادیه اروپا

اتحاد اپن‌سورس در برابر رگولاتوری هوش‌مصنوعی در اتحادیه اروپا

  شرکت‌های Github، HuggingFace و چهار شرکت‌های فعال دیگر در جامعه اپن‌سورس (Open Source) اروپا نسبت به پیش‌نویس رگولاتوری هوش‌مصنوعی در اتحادیه اروپا موسوم به The AI Act موضع‌گیری کرده و خواستار بازبینی این قانون در برابر فعالیت‌های اپن‌سورس هوش‌مصنوعی شدند. پیش‌نویس The AI Act محدودیت‌ها و عواقب قانونی برای مشارکت‌کنندگان اپن‌سورس مدل‌های هوش‌مصنوعی در نظر گرفته است. این پیش‌نویش بین مدل‌های کلاسیک هوش‌مصنوعی و مدل‌های مولد تفاوت قائل شده است. مدل‌های مولد مشمول ارزیابی ریسک بوده و توسعه‌دهندگان و توزیع‌کنندگان آن دارای مسئولیت قانونی هستند ولی برای مدل‌های کلاسیک این مسئولیت بر عهده افراد یا گروه‌هایی است که از آن مدل استفاده کرده و یا آن را وارد مارکت می‌کنند.

تلاش Stackoverflow برای بقا در تلاطم هوش‌مصنوعی

تلاش Stackoverflow برای بقا در تلاطم هوش‌مصنوعی

استک‌اورفلو، پلتفرم محبوب Q&A برنامه‌نویس‌ها برای سال‌های متمادی بوده است. این پلتفرم در عمر ۱۴ ساله خود توانسته به عنوان یکی از سرویس‌های روزمره برنامه‌نویس‌ها تبدیل شود. اما با ورود هوش‌مصنوعی مولد برای تولید کد ورق برگشته و این پلتفرم بزرگ در موقعیت آسیب‌پذیری قرار گرفته است. اکنون پس از گذشت چندماه از معرفی ابزارهای تولید کد نظیر Github Copilot و Code Whisperer این پلتفرم محبوب نیز تغییر استراتژی داده و با معرفی محصول Overflow AI وارد رقابت هوش‌مصنوعی شده تا در عصر AI از بازار جا نمانده و توانایی رقابت داشته باشد.

تعهد هفت کمپانی پیشتاز هوش‌مصنوعی در کاخ سفید

تعهد هفت کمپانی پیشتاز هوش‌مصنوعی در کاخ سفید

مدیران ارشد هفت کمپانی پیشتاز هوش‌مصنوعی با رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید دیدار کردند. این هفت کمپانی بزرگ به صورت داوطلبانه متعهد شدند که برای حفظ ایمنی، امنیت و شفافیت سیستم‌های مبتنی بر هوش‌مصنوعی سازوکارهایی را ایجاد کرده و از آن تبعیت کنند. این هفت کمپانی عبارتند از آمازون، متا‌، مایکروسافت گوگل، OpenAI، Inflection AI و Anthropic. با وجود تمامی پیشرفت‌ها و مزایای هوش‌مصنوعی حفظ ایمنی انسان در تعامل با چنین سیستم‌هایی نیز اهمیت داشته و قابل اغماض نیست. از این‌رو وظیفه دولت‌ ضمن کمک به توسعه آن اطمینان از ایمنی و حفظ حقوق شهروندان است. کاخ سفید حفظ سه اصل ایمنی‌ امنیت و شفافیت را برای توسعه هوش‌مصنوعی در آینده لازم دانسته و تلاش می‌کند با یادآوری مسئولیت این کمپانی‌ها در برابر امنیت آمریکا این کمپانی‌ها را برای انجام اقدامات لازم تشویق کند.

ایلان ماسک به دنبال شناخت جهان هستی!

ایلان ماسک به دنبال شناخت جهان هستی!

  راه‌اندازی شرکت جدید ایلان ماسک در حوزه هوش‌مصنوعی با نام xAI در ۱۲ام جولای به صورت رسمی اعلام شد. تیم فنی xAI از افراد نخبه این حوزه تشکیل شده که سابقه فعالیت در پروژه‌های به‌نام هوش‌مصنوعی در شرکت‌های تسلا، گوگل، OpenAI، مایکروسافت و دانشگاه تورنتو را دارند. این تیم توسط ایلان ماسک راهبری خواهد شد. کمپانی جدید xAI نیز به رقابت ساخت هوش‌مصنوعی هم‌سطح انسان یا AGI وارد شده و هدف خود را شناخت جهان هستی معرفی کرده است! ایلان ماسک و تیم xAI پس از انتشار بیانیه شروع به کار در برنامه پرسش و پاسخ آنلاین که در توییتر برگزار شد جزئیات بیشتری از برنامه‌های این کمپانی تازه تاسیس ارائه کردند.

جذب سرمایه ۱.۳ میلیارد دلاری توسط Inflection AI

جذب سرمایه ۱.۳ میلیارد دلاری توسط Inflection AI

  استارتاپ یکساله Inflection AI موفق به جذب سرمایه ۱.۳ میلیارد دلاری شد! این سرمایه توسط Microsoft، بیل‌گیتس، اریک اشمیت (مدیرعامل سابق گوگل)، ریدهافمن (مؤسس لینکدین) و NVIDIA تامین شد. از این سرمایه برای راه‌اندازی شبکه‌ای متشکل از ۲۲هزار چیپ NVIDIA H100 استفاده خواهد شد. از چیپ‌های NVIDIA H100 برای محاسبات سنگین یادگیری‌عمیق (Deep Learning) استفاده می‌شود. راه‌اندازی چنین شبکه‌ای توان محاسباتی بسیار زیادی را در اختیار Inflection AI قرار خواهد داد. استارتاپ Inflection AI در سال ۲۰۲۲ راه‌اندازی شد و در حال حاضر تنها محصول این کمپانی چت‌بات Pi نام دارد. با این سرمایه‌گذاری ارزش Inflection AI به ۴ میلیارد دلار رسید.

انتقاد کمپانی‌های تک به رگولاتوری هوش‌مصنوعی در اتحادیه اروپا

انتقاد کمپانی‌های تک به رگولاتوری هوش‌مصنوعی در اتحادیه اروپا

شرکت‌های بزرگ تکنولوژی در اتحادیه اروپا در نامه‌ای سرگشاده از قانون رگولاتوری هوش‌مصنوعی موسوم به The AI Act انتقاد کرده و مدعی شدند وضعیت کنونی این قانون رقابت‌پذیری اروپا در حوزه هوش‌مصنوعی را به خطر می‌اندازد. در این نامه که به امضای بیش از ۱۵۰ شرکت بزرگ اروپایی رسیده، اسامی کمپانی‌های به‌نامی چون زیمنس‌‌، ایرباس و رنو به چشم می‌خورد. بخش خصوصی اروپا معتقد است‌ The AI Act موثر نبوده و به جای فراهم کردن شرایط مناسب برای نوآوری مانعی برای استفاده از فرصت‌های پیش‌رو در آینده این تکنولوژی است. ریسک ناشی از مسئولیت و هزینه‌های ارزیابی در نهایت منجر به خروج شرکت‌های فعال در حوزه هوش‌مصنوعی از اتحادیه اروپا می‌شود.

پیش‌بینی ایلان ماسک برای عرضه تسلای کاملاً خودران تا پایان امسال!

پیش‌بینی ایلان ماسک برای عرضه تسلای کاملاً خودران تا پایان امسال!

ایلان ماسک در افتتاحیه کنفرانس هوش‌مصنوعی شانگهای مدعی شد تسلا به خودروهای کاملاً خودران بسیار نزدیک شده است. ایلان ماسک مدیرعامل تسلا که به صورت ویدیویی در این کنفرانس حضور داشت‌، پیش‌بینی کرد خودروهای تسلا احتمالاً تا پایان سال جاری میلادی به سطح ۴ یا ۵ از استاندارد SAE دست پیدا می‌کنند. ایلان ماسک ضمن اقرار به اشتباه خود در پیش‌بینی قبلی گفت: "ما بیشتر از هر زمان دیگری به این تکنولوژی نزدیک شده‌ایم." حضور ایلان ماسک در این کنفرانس نشان‌دهنده تلاش او برای نزدیکی به بازار بزرگ خودروی چین است. تسلا در ماه آپریل اعلام کرد به زودی کارخانه بزرگی در شانگهای افتتاح خواهد کرد.


سلام من پویا هستم. توسعه‌دهنده نرم‌افزار و علاقه‌مند به دنیای تکنولوژی. اگر شما هم فکر می‌کنید هوش‌مصنوعی زندگی بشرو در سال‌های پیش‌رو متحول می‌کنه تو این خبرنامه با من همراه باشید. ضمنا برای اینکه سریع‌تر در جریان مقالات جدید قرار بگیرید ایمیل خودتون رو تو خبرنامه عضو کنید یا اینکه از اینجا عضو کانال تلگرامم بشید. ممنونم.

بیشتر